Tvrdí to viac ako 70 % populácie po tom, čo sa objavili názory, že Slovensko si má požičať pár miliárd eur na to, aby stavalo cesty či nemocnice. Takýto postup pritom podporuje len necelá štvrtina Slovákov.
Drvivá väčšina považuje za kľúčové, aby štát míňal len toľko, koľko vyberie na daniach, a nezadlžoval sa. Podľa prieskumu sú proti požičiavaniu peňazí najmä starší ľudia s vyšším vzdelaním. Diskusia okolo rozpočtu sa rozpútala aj po tom, čo sa proti dlhovej brzde vyhranil šéf SNS Andrej Danko. „Hovorím, že Slovensko by sa nemalo báť požičať si niekoľko miliárd a rozbehnúť konečne dostavbu diaľnic a nemocníc,“ skonštatoval nedávno.
Európska komisia pritom zverejnila varovanie, že Slovensko bude budúci rok v deficite až 1,2 %, pričom aktuálny rozpočet, ktorý ešte musí schváliť parlament, hovorí len o 0,49 %. Európska únia tak naznačila, že náš rozpočet neodráža realitu. Premiér Peter Pellegrini pritom pred mesiacmi plánoval vyrovnané hospodárenie. Ako problematické sa ukázali najmä sociálne balíčky vládnej koalície.