Zenovitzová Gabriela, matka
Senzor, ktorý používa Maxi, žiaľ, na Slovensku dostupný nie je, a tak si ho musíme kupovať v Nemecku, Rakúsku. Napriek tomu môžeme zatiaľ hovoriť ešte o šťastí, keďže Maxi má inzulínovú pumpu a nemá 18 rokov. Radí sa tak do kategórie, keď by mu mohla zdravotná poisťovňa aspoň čiastočne uhrádzať iný typ senzora. Deti, ktoré si dopĺňajú inzulín perom a dospelí nemajú ani túto možnosť.
Typy cukrovky:
I. typ
Väčšinou sa zistí v detstve alebo u adolescentov, menej často v dospelosti. Pri tomto type ochorenia ide o poruchu funkcie pankreasu, ktorý stráca schopnosť produkovať inzulín.
II. typ
Je typický pre starších pacientov, ale tiež pre obéznych ľudí, pri tomto type ochorenia sú bunky v celom tele odolné proti inzulínu, čo vedie k poruche spracovania glukózy, inzulín má často zvýšenú hladinu; ochoreniu sa dá vyhnúť, respektíve ho možno oddialiť pomocou správnej životosprávy.
Gestačný typ
Táto porucha sa objavuje počas tehotenstva a môže znamenať ohrozenie plodu, preto sa mu venuje veľká pozornosť.
Je potrebná neustála kontrola
Adriana Dankovčíková z Detskej fakultnej nemocnice Košice
Dieťa s týmto typom cukrovky je odkázané na každodenné podávanie inzulínu. Najčastejšie si podávajú inzulín špeciálnymi inzulínovými perami, alebo im inzulín dávkuje programovateľná inzulínová pumpa. Deti sa musia naučiť, ako udržať rovnováhu medzi jedlom, inzulínom a pohybom tak, aby sa im hladina krvného cukru udržala v dobrých hladinách. Najväčší pokrok priniesli nové spôsoby merania hladín krvného cukru.
Aj diabetici môžu športovať
Nagy Róbert, futbalový tréner, ŠK Pyramída
V družstve máme dvoch diabetikov – jeden si aplikuje inzulín perom a Maxi používa inzulínovú pumpu. Nemáme žiaden problém. Keďže obaja chlapci používajú senzor na monitorovanie glykémie, máme vždy prehľad o aktuálnej hladine ich cukru a tiež trende vývoja glykémie.
Prečo je kolísanie cukru nebezpečné
Zvýšené hodnoty krvného cukru v priebehu rokov vedú k poškodeniu ciev. Pacienti sú preto viac ohrození komplikáciami, ako sú najmä kardiovaskulárne ochorenia, mozgové príhody, vysoký krvný tlak, postihnutie obličiek a zraku. K príznakom diabetu patria nadmerný smäd, únava, časté močenie, úbytok na hmotnosti, malátnosť, pomalé hojenie rán.