Nezamestnaní z obce takto už druhý rok dostali možnosť podieľať sa na obnove tejto národnej kultúrnej pamiatky (NKP). "Na základe výskumov uskutočnených v roku 2015 sa v rokoch 2018 a 2019 uskutočnila stabilizácia kláštora, financovaná ministerstvom kultúry v hodnote 25.000 eur. Z úradu práce boli zase financované mzdy dlhodobo nezamestnaných. Vďaka projektu ministerstva kultúry a v spolupráci s úradom práce sa v roku 2018 pri prácach na obnove kláštora zamestnalo 15 uchádzačov o zamestnanie a tento rok 19," uviedol pre TASR predseda Občianskeho združenia Pod hradom Bzovík Matúš Dlhopolec. Na obnove pracujú vždy šesť mesiacov.
V roku 2018 sa stabilizovali časti kláštora, ktoré boli navrhnuté v statickom pasporte a konzultované s Krajským pamiatkovým úradom v Banskej Bystrici. V roku 2019 sa stabilizovali niektoré miestnosti a vďaka nadviazaniu na práce z roku 2018 sa v týchto miestnostiach vytvorila scelená časť južného krídla kláštora, kde vznikli dve plne funkčné miestnosti.
V prácach sa ďalej pokračovalo k ďalším miestnostiam v severnej časti kláštora, kde bol v roku 2018 realizovaný archeologický výskum a v roku 2019 sa odstránila nevhodná betónová úprava. "Pri odstraňovaní betónovej malty sa zistila úplná degradácia muriva a múry sa vymurovali nanovo s použitím malty autentického zloženia a pôvodného historického spojiva," priblížil zástupca združenia. "Okrem spomínaných miestností bude potrebné pokračovať v archeologickom výskume," dodal.
S obnovou bývalého kláštora v Bzovíku sa začalo v roku 2015.
Najprv sa zrealizoval archeologický a statický výskum, z ktorého bola vyhotovená výstupná dokumentácia. V tom istom roku sa vykonala výmena striech hradných múrov a rekonštrukcia mosta v hodnote 15.000 eur, hradená z grantu ministerstva kultúry. V roku 2017 sa opravila jedna strana hradného múru v hodnote 10.000 eur, podporená Banskobystrickým samosprávnym krajom. Vlastníkom NKP je obec Bzovík, OZ Pod Hradom Bzovík sa podieľa na rekonštrukcii opevneného kláštora vo forme príprav žiadosti k dotáciám.