Obaja sa zastrájali, že sú pripravení na spájanie, no už počas spoločného rokovania poslal Harabin do médií tlačovú správu, kde vylúčil akúkoľvek predvolebnú koalíciu. Kotlebove praktiky zároveň označil za agresívne a oznámil, že podľa neho nemá konkrétne riešenia na problémy Slovákov. Na politickej scéne sa posledné mesiace intenzívne riešilo spájanie jednotlivých strán do rôznych koalícií. Ešte na začiatku roka tak spravilo Progresívne Slovensko a strana Spolu, pričom sa snažili presvedčiť aj Andreja Kisku a jeho hnutie Za ľudí.
To sa nevydarilo, no v spájaní videli potenciál aj na opačnej strane politického spektra. Kotleba tak vyrukoval s tým, že Harabinovi ponúkol predvolebnú koalíciu. Harabin napokon takéto spojenectvo odmietol. „Najmä ide o to, že na mnohé problémy v sociálnych, ekonomických a zdravotníckych témach má strana Vlasť na rozdiel od ĽSNS konkrétne riešenia, ktoré zlepšia život ľudí v našej vlasti,“ vysvetľoval Harabin v stanovisku, ktoré poslali novinárom z jeho tímu ešte počas spoločného rokovania s Kotlebom. ĽSNS prišla na schôdzku s memorandom, ktoré podpísali s niekoľkými malými stranami a chceli k nemu pripojiť aj tú Harabinovu.
Ten im dal košom. „Jedným zo znakov normálneho života v našej vlasti je komunikácia bez ultimát a diktátov. Nemyslíme si, že ultimáta a časové alebo akékoľvek iné diktáty sú výrazom snahy o jednotu. Práve naopak, je to agresívna komunikácia,“ dodal Harabin. Ten chce spoluprácu aj so Smerom, SNS a Sme rodina, ktoré chce pozvať k rokovaciemu stolu. Kotleba hovoril, že prišiel s úprimným záujmom, aby neprepadli hlasy. Napokon si Harabina doberal.
„Ja to poviem omnoho kratšie a zrozumiteľnejšie, aby tomu rozumelo aj celé Slovensko,“ povedal po asi 15-minútovom monológu Harabina. Problémom pre nich vraj je to, že Harabin chce spoluprácu so Smerom a SNS. Kotleba napokon predčasne odišiel z tlačovky s tým, že má aj iné povinnosti a nepáčilo sa mu, že Harabin poslal výsledok rokovania novinárom ešte počas ich schôdzky. „Bolo to dosť zvláštne a nechcem sa na tom už podieľať,“ dodal Kotleba.
Stret veľkých eg
Tomáš Koziak, politický analytik
Dalo sa to očakávať, že sa nedohodnú. Pre mnohých voličov z Kotlebovej strany je Harabin minimálne na zamyslenie, pretože nie je ten, ktorý bojuje proti systému, ako sa kotlebovci snažia štylizovať. Určite to nie je človek, ktorý by s tým establišmentom nemal nič spoločné. Aj Kotlebova strana aj Harabinova strana sú postavené na dvoch silných lídroch a neviem ako by dopadol stret takýchto eg.