Dnes sa dá v obchodoch zohnať prakticky všetko, čo si len vieme vymyslieť.
A keď náhodou nie, na internete zoženiete naozaj všetko. Napriek tomu sú chute, ktoré sú tie pravé, naše a my ich medzi všetkými ostatnými spoznáme, nájdeme a chceme. Pamätáte si, čo všetko sme v úplne rovnakom obale kupovali už ako malé deti?
Otvoriť galériu
Ľahko stráviteľné, neplnené sušienky s anízom a feniklom uľavovali detičkám od nadúvania. Sušienky s nezameniteľnou jablkovo-škoricovou príchuťou nájdete na trhu aj dnes. Obľúbené keksíky sa dodnes pečú na historickej linke v Piešťanoch.
Marina keksy
Zdroj: Michal Hanko
Otvoriť galériu
Prvé keksíky s arašidovou náplňou zišli z výrobnej linky v roku 1965. Dnes Slováci zjedia každú sekundu viac ako dve Horalky od Sedity a ročne sa ich zje vyše 80 miliónov kusov! Keksíky s rovnakým názvom vyrába aj česká konkurencia. Hádajte však, ktoré sú lepšie.
Horalky
Zdroj: Michal Hanko
Otvoriť galériu
Ako zlaté dedičstvo ju označuje reklamný slogan a má pravdu. Najslávnejšia československá paštéta Májka v roku 2015 oslávila 50 rokov na trhu. Vyrástli s ňou celé generácie a ešte ďalšie vyrastú. Hamé v českých Babiciach a v Kunoviciach doteraz vyrába viac ako 100 000 kusov denne.
Paštéta Májka
Zdroj: Michal Hanko
Otvoriť galériu
Treska je po haluškách azda naše ďalšie národné jedlo. História siaha do 50. rokov 20. storočia, keď prvú receptúru vymyslel kuchár a cukrár Július Boško. Potom ju začali vyrábať všetky tri závody národného podniku Ryba – Žilina, Košice i Bratislava, z nich RYBA Žilina a RYBA Košice ju vyrábajú naďalej a pridali aj zopár nových variácií.
Treska
Zdroj: Michal Hanko
Otvoriť galériu
V obchodoch nájdete viac druhov tyčiniek, no zvolenské Dru tyčinky sú len jedny. Vyrábať sa začali v roku 1969 a už vtedy sa odlišovali od iných soletiek. Sú nenapodobiteľne krehké a jemne sladkasté. Klasický priesvitný zlatohnedý obal ich v nezmenenej podobe predáva už takmer 30 rokov.
DRU tyčinky
Zdroj: Michal Hanko