Napriek tomu si najviac cenia slobodu cestovať či pracovať v zahraničí alebo slobodný prístup k informáciám.
Politický i ekonomický systém pred novembrom 1989 hodnotia Slováci zhovievavejšie ako Česi. Politický systém pred novembrom 1989 hodnotí na Slovensku ako veľmi či skôr dobrý 27 % respondentov, kým v Českej republike iba 13 %. Za skôr zlý či veľmi zlý ho pokladá v SR 33 % respondentov, no v ČR až 55 % respondentov.
Hlavné zistenia
1. Ľudia na Slovensku pokladajú november 1989 za jednu z pozitívnych historických udalostí. Väčšina občanov SR sa zhoduje v názore, že zmena spoločenského systému po novembri 1989 stála za to.
2. Pohľad slovenskej verejnosti na Nežnú revolúciu a jej následky je v zásade podobný ako pohľad českej verejnosti. Výrazná väčšina občanov na jednej strane priaznivo hodnotí nadobudnuté slobody a na strane druhej prevažuje kritické hodnotenie zmien v oblasti zdravotníctva, sociálnych istôt a bezpečnosti občanov.
3. Slovenská verejnosť je takmer vo všetkých ohľadoch mierne kritickejšia ako česká: vidí menej priaznivých účinkov vývoja po roku 1989 na situáciu ľudí v rozličných oblastiach ich života.
Čo nám zo socializmu chýba?
Nie všetko bolo pred Nežnou revolúciou zlé. Našo sa aj pár výhod, ktoré robili bežný život jednoduchším. Ktoré to boli? Za ktorými cítia najmä staršie ročníky notalgiu?
V prípade práceneschopnosti mal každý pracujúci vyšší príjem, ako keď pracoval. V čistom dostal toľko, koľko bol jeho hrubý príjem (bol úplne oslobodený od daní).
Štátne byty v panelákoch dostávali pracujúci úplne zadarmo, nebol ich vždy dostatok, a tak na ne bol poradovník. Keď ste boli členom stavebného družstva, mali ste možnosť kúpiť si družstevný byt za cca 30 000 Kčs.
Dovolenkové tuzemské pobyty v rekreačných zariadeniach Revolučného odborového hnutia (ROH) boli pre pracujúcich zadarmo. Tieto zariadenia boli v najatraktívnejších lokalitách vrátane Vysokých Tatier.
V socializme boli liečebné pobyty takmer úplne zadarmo, platil sa len mierny poplatok cca 210 Kčs. V tejto cene bolo ubytovanie, plná penzia, lekárske ošetrenie a procedúry na 3 týždne.
Deti sa v lete rekreovali v pionierskych táboroch zadarmo, platila sa len symbolická suma za poistku. Detské ozdravovne pre chorľavé a neduživé deti boli úplne zadarmo.
Všetky lieky na lekársky predpis boli zadarmo, neplatili sa žiadne doplatky. Za recept sa platil paušál 1 Kčs.
Väčšina občanov SR (59 %) zastáva názor, že zmena spoločenského systému v roku 1989 stála za to. Opačný názor má 34 %. Občania ČR sa prikláňajú v prospech zmeny ešte výraznejšie (73 %).