No obvykle si ponechávajú význam, pretože zmizne slovo, ale nie predmet, ktorý pomenúvajú. Za totality však existovali pojmy, ktoré dnes nepoužívame preto, lebo zanikla aj ich samotná podstata a dnes jednoducho neexistujú. Poznáte význam všetkých?
Cestovná doložka
Osobitné povolenie, zvyčajne pečiatka v pase. Doložka bola opakom víza - umožňovala vycestovanie z Česko-Slovenska. Vydanie cestovnej doložky bol zložitý byrokratický proces, žiadosť o vydanie musela byť schválená celým radom rôznych osôb. Počnúc výborom komunistickej strany na pracovisku, riaditeľom školy, uličným výborom KSČ a podobne. Vybaviť žiadosť trvalo dlhé týždne.

Bony
Odberný poukaz Tuzexu, podniku zahraničného obchodu, ktorým sa platilo (popri valutách) za tovar v špeciálnych predajniach Tuzex. Bony bolo možné oficiálne získať iba pri povinnej výmene za valuty v banke.

Vekslák
Ľudia, ktorí nemali prístup k valutám, mohli kúpiť bony iba na čiernom trhu od nelegálnych priekupníkov, takzvaných vekslákov. Napriek tomu, že veksláci okrádali štát o zisk, ktorý mal získať prostredníctvom bánk a Tuzexu, boli systémom vo všeobecnosti tolerovaní.

Devízový prísľub
Jediný legálny spôsob, ako získať v socialistickom Česko-Slovensku písomné povolenie na výmenu korún česko-slovenských za devízové prostriedky - valuty, potrebné na cestu do nesocialistických štátov. Z dôvodu nedostatku devíz bola celá procedúra komplikovaná a prísne regulovaná. Výmenu peňazí povoľovala Štátna banka česko-slovenská (ŠBČS). Banka oznamovala písomne pridelenie alebo nepridelenie „prísľubu“ raz ročne - zvyčajne začiatkom roka. Normálny občan bez vplyvu a bez známostí naň čakal aj niekoľko rokov.

Colné vyhlásenie
Aby občania v zahraničí neprišli k cudzej mene, museli pri prechode hranice predložiť vyplnené tzv. colné vyhlásenie. Vývoz Kčs a akýchkoľvek cenných predmetov zo zlata, striebra, elektroniky, kožených búnd a podobne bolo potrebné v tomto vyhlásení zapísať a doviezť späť domov.

Eštebák
Štátna bezpečnosť, skratka ŠtB, bola štátna politická tajná služba Ministerstva vnútra ČSSR v povojnovom období. Bola neuniformovanou zložkou polície, ktorej príslušníci boli nazývaní eštebáci.

Kádrový posudok
Súbor spisov s údajmi o názoroch a ideologických postojoch občanov. Veľmi dôležitou súčasťou kádrového dotazníka bol postoj občana k sovietskej okupácii v auguste 1968. Nesúhlas s takzvanou „bratskou pomocou“ predstavoval niekedy dočasný koniec kariéry. Kádrové posudky prešli v priebehu rokov určitým vývojom, v 60. rokoch sa dôležitosť triedneho pôvodu znížila a hlavný dôraz bol na postoji hodnoteného, najmä k sovietskej okupácii.

Papierová kríza
Už tak nedostatočné dodávky zhoršil ešte aj požiar, ktorý v vypukol v Harmaneckých papierňach v roku 1988. Toaletný papier tak jednoducho začal chýbať, nedostatkovým tovarom sa rýchlo stali aj servítky, papierové vreckovky a dámske vložky. Poslúžiť tak museli napríklad noviny či vata.
Päťročnica
Základná jednotka plánovaného hospodárstva. Množstvo tovaru, ktorý sa vyrobí, neurčoval dopyt, ale centrálne plánovanie na päť rokov vopred. Takéto nastavenie, pochopiteľne, spôsobovalo chronický nedostatok prakticky všetkého.
Spartakiáda
Hromadné verejné cvičenie. Odohrávalo sa na Strahovskom štadióne v Prahe. Spartakiády boli gigantické propagandistické akcie vtedajšieho komunistického režimu v naozaj veľkom rozsahu, boli povinné vo viacerých stupňoch – „školské“, „obvodné“, „celoštátne“. V roku 1960 sa na Strahove zúčastnilo viac ako 750 000 cvičencov.