V súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie tak pomenovali časť Námestia SNP, a to priestor pred Starou tržnicou v centre mesta. Premenovať túto časť Námestia SNP bol nápad primátora Bratislavy. Mnohým Bratislavčanom však ukrojenie z Námestia SNP nie je práve po vôli. Návrh odtrhnúť časť Námestia SNP a premenovať ho na Námestie Nežnej revolúcie vyvolal vlnu emócií. Návrh mnohí kritizovali. Proti sa postavil aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Ďalší kritizovali, že priestor pred Starou tržnicou je podľa nich nedôstojné miesto so stánkami a popíjajúcimi ľuďmi.
Podľa primátora patrí miesto pred Starou tržnicou hlavne mladým ľuďom a znamená pre neho naplnenie slobody, za ktorú sa štrngalo kľúčmi. „Nežná revolúcia rovnako ako SNP symbolizujú odpor verejnosti proti totalite a prejavenie vôle našich občanov po slobode. Preto si myslíme, že tieto dve dejinné udalosti a dve námestia pomenované podľa nich majú mať dôstojné miesto vedľa seba,“ zdôvodnil primátor Vallo.
Pokrstenie je pre primátora spomienkou na odvahu bratislavských študentov, ktorí v podvečer 16. novembra 1989 pochodovali mestom. „Pomenovanie tohto priestoru však nie je prejavom namiereným proti Slovenskému národnému povstaniu,“ povedal primátor. Naopak, považuje ho za najlepší kompromis spomedzi viacerých návrhov. Ako zdôraznil, pád totalitného režimu považuje za jednu z najvýznamnejších udalostí našich novodobých dejín a je rád, že naša generácia a generácia našich rodičov a starých rodičov sa toho dočkala.
„Želám si, aby Nežná revolúcia zostala v našej kolektívnej pamäti a aby ju rovnako silne vnímali aj tí, ktorí ju nezažili a narodili sa už do časov slobody. Tí, ktorí práve budúce Námestie Nežnej revolúcie dnes najviac využívajú,“ uzavrel. Táto téma rezonuje najmä na sociálnych sieťach, kde si Bratislavčania vymieňajú názory na nové námestie. „Fakt je, že keď sa dnes stretávame na spodnej časti Námestia SNP, stretávame sa ‚pred tržnicou‘ alebo ‚nad Manderlom‘,“ uvádza sa v jednom z príspevkov. Zhodli sa však, že iba budúcnosť ukáže, či si Bratislavčania na túto zmenu zvyknú.
Nie som fanúšička okázalých riešení
Sociologička Zuzana Kusá:
Ja som sa skôr obávala, že pri tomto 30. výročí objednajú nejaké súsošie. Myslím si, žetáto tabuľka je to najlepšie z tých nie najlepších riešení. Lebo napríklad Ján Budaj dlho rozprával o nejakom súsoší a ja nie som práve fanúšička takýchto okázalých riešení. Najmä keď nie všetci ľudia pociťujú prínosy tých 30 rokov pre svoje životy. Som skôr za nejaké činy pre ľudí. Preto takáto tabuľka je pre mňa ešte to najlepšie riešenie.