Podarilo sa im napríklad vybaviť loď na vozenie turistov, jej prevádzku však museli predčasne ukončiť. V nádrži totiž nebol dostatok vody a plavidlo, ktorú sem vliekli cez 8 krajín, tak ostalo nevyužité.
Loď Bohemia počas letnej sezóny previezla 21-tisíc cestujúcich. Kvôli nízkej hladine vody však museli jej prevádzku prečasne ukončiť už 15. septembra. „Ak by bola hladina vody normálna, Bohemiu by sme prevádzkovali, kým Domaša nezamrzne,” vraví Radovan Kapráľ, starosta obce Kvakovce.
Loď je teda na suchu, ale 7 starostovia z okolitých obcí mali v úmysle rozvíjať aj ďalšie aktivity, na čo potrebovali súčinnosť ministerstva životného prostredia. „Ministrovi sme poslali tri listy, ale odpoveď neprišla žiadna,” posťažoval sa Kapráľ s tým, že ministerstvo plánovali návštiviť aj osobne. O situácii na Domaši sa chceli informovať na pôde ministerstva, ale s týmto nápadom nepochodili. „Ide vraj o bezpečnostné riziko. Nevieme, čo je na starostoch nebezpečné, ale požiadali sme o nejakú miestnosť, nedali nám ani to, že máme informovať na chodníku,” povedala Simona Durkajová z miestnej organizácie cestovného ruchu.
Hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák, na tom nevidí nič zvláštne. Podľa neho ministerstvo podporuje rozvoj regiónov. „Za existenciu ministerstva nie je známy príklad, kedy sa predstaviteľ obce domáha okamžitého prenájmu pozemkov v správe štátu cez výnimku, inak zorganizuje tlačovú konferenciu, kde rezortnú organizáciu bude obviňovať napríklad z netransparentnosti. Na ultimáta ministerstvo nepristúpi. V žiadnom prípade si nedovolí obmedzovať právo dotknutých na mediálizáciu. No organizovať takéto niečo ministerstvo vo vlastnej réžii či v priestoroch nemôže,“ uzavrel.