Jeho schválenie prišlo v citlivom bode pre obchodné rokovania medzi Washingtonom a Pekingom, ako aj čase, keď sú protesty v Hongkongu čoraz násilnejšie. Informácie priniesla agentúra DPA.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang uviedol, že Senátom prijatý Zákon o ľudských právach a demokracii v Hongkongu je "neslýchaným" zasahovaním do vnútorných záležitostí Číny.
Podľa Kenga tento zákon "vykresľuje kriminálne aktivity ako úsilie o ľudské práva a demokraciu". Hovorca tiež obvinil Washington z toho, že má "skrytú politickú agendu" destabilizovania Číny a Hongkongu.
"Vyzývame USA, aby pochopili situáciu a zastavili svoje chybné konanie, kým bude príliš neskoro, a okamžite podnikli opatrenia s cieľom zabrániť, aby sa tento návrh stal zákonom," dodal Keng s tým, že v opačnom prípade Čína podnikne "dôrazné protiopatrenia".
Hoci zmienený návrh zákona už prijala aj americká Snemovňa reprezentantov, nie je jasné, či ho podpíše prezident Donald Trump, približuje DPA.
Senátormi jednohlasne prijatý návrh požaduje sankcie voči čínskym predstaviteľom, ktorí sa dopustia porušovania slobôd a ľudských práv v Hongkongu. V prípade nadobudnutia platnosti by americké ministerstvo zahraničných vecí muselo podávať Kongresu každoročne správu o tom, či má Hongkong v rámci Číny dostatočnú autonómiu na to, aby mu USA mohli naďalej poskytovať osobitné obchodné výhody.
Americkí kongresmani tiež schválili návrh zákona zakazujúci vývoz slzotvorného plynu, gumových projektilov, vodných diel a pút pre hongkonskú políciu.