Územie, na ktorom sa nachádza svätostánok, sa ruská administratíva usiluje uprázdniť na základe tvrdení, že PCU nemala náležité stavebné povolenie, keď sa výstavba chrámu v roku 2014 začala. Metropolita Epifanij, hlava nedávno sformovanej nezávislej PCU, uviedol, že rozhodnutie súdu "hrubo porušuje jedno zo základných ľudských práv - slobodu myslenia a vierovyznania".
Začiatkom roku 2014, keď Rusko vyslalo na Krym vojakov bez insígnií, aby prevzali kontrolu nad týmto čiernomorským polostrovom, sa tam nachádzalo 46 farností hlásiacich sa k Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Kyjevského patriarchátu (UPC-KP). Po prvom roku od anexie zostalo na Kryme osem farností PCU.
"Všetky vierovyznania, okrem Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu (UPC-MP), sa na okupovanom Kryme stali terčom útokov," vyhlásila Charkovská ľudskoprávna skupina (CHPG). Posledné veľké spoločenstvo PCU vyhnali z jeho chrámu v septembri súdnym príkazom v krymskom hlavnom meste Simferopol. Ten istý mesiac ruské ministerstvo spravodlivosti na Kryme po tretí raz od roku 2014 zamietlo registráciu PCU na polostrove.Vlani v októbri Ukrajina dosiahla, že konštantínopolský arcibiskup a ekumenický patriarcha Bartolomej I. dal súhlas na osamostatnenie sa ukrajinskej vetvy pravoslávnej cirkvi. O tri mesiace neskôr získala PCU nezávislosť - autokefáliu -, čím bola po vyše 330 rokoch zrušená jurisdikcia moskovského patriarchátu nad Ukrajinou. Moskva sa dlho stavala proti snahám Ukrajincov o nezávislú cirkev, ktoré sa zintenzívnili po tom, ako Rusko anektovalo Krym a začalo podporovať separatistov v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.