Upozornil na to v stredu predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter s tým, že to môže spôsobiť obmedzenia v cestnej premávke, najmä v jej plynulosti. "Chemický posyp sa na základe rozhodnutia príslušného orgánu nemal používať ani predtým z dôvodu ochrany vodných zdrojov, ale nie vždy sa to dodržiavalo, najmä keď počas zimy a sústavného sneženia dochádzalo ku kritickým situáciám," uviedol Lunter. Pred pár týždňami ho na to upozornilo nové vedenie Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC).
Hoci kraj nie je vlastníkom cesty I/59, zabezpečuje na nej údržbu na základe zmluvných podmienok so Slovenskou správou ciest. "Údržba je na našich pleciach. Ak by sme na spomínanom úseku používali chemický posyp, mohli by sme ohroziť vodné zdroje. Výnimky nie sú, budeme striktne dodržiavať nariadenia a daný úsek posypávať inertným materiálom," konštatoval Lunter s tým, že taký je výsledok po rokovaní s vodohospodármi a ostatnými zástupcami kompetentných orgánov.
Nutnú štúdiu, aby sa mohol donovalský úsek posypávať chloridom horečnatým, ktorý je citlivejší k životnému prostrediu, už v tejto sezóne nestihnú. Kompetentní na nej trvajú. Verí, že pomôže vynovená špeciálna technika BBRSC. "Sme pripravení na zimnú údržbu ciest a horských priechodov. Máme špeciálne zariadenia aj na rozbíjanie ľadu. Chemický posyp môžeme v danom úseku použiť iba za súhlasu správcu vodného zdroja, ale ten nemáme. Cestujúca verejnosť bude musieť zniesť obmedzenia," reagoval predseda Predstavenstva BBRSC Ján Havran. Verí, že vodiči osobných motorových vozidiel či autobusy pocítia obmedzenia čo najmenej.