Ukrajina pracuje na stratégii návratu Krymu okupovaného Ruskom a počíta s vytvorením diplomatickej platformy obdobnej mierovým rozhovorom v bieloruskom Minsku.
Ukrajinskému serveru LB to v piatok povedal splnomocnenec prezidenta Volodymyra Želenského pre Krym Anton Korynevyč. Rusko ukrajinský polostrov anektovali pred piatimi rokmi, Kyjev ho rovnako ako veľká väčšina svetového spoločenstva ďalej považuje za súčasť ukrajinského územia.
Mierové rozhovory v Minsku, na ktorých sa okrem európskych sprostredkovateľov podieľajú zástupcovia Kyjeva, Moskvy a donbaských povstalcov, v roku 2015 dospeli k dohode o urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny. Napriek dlhému radu neúspešných pokusov o prímerie viedli k výraznému oslabeniu bojov v Donbase, kde proti sebe stoja ukrajinská armáda a separatisti podporovaní Moskvou.
Na stratégii návratu Krymu podľa Korynevyča ukrajinské vedenie neprestáva pracovať, príslušná "skupina pre reintegráciu" pracuje v prezidentskej kancelárii. Želenského splnomocnenec zdôraznil, že do úvahy pripadá iba politické a diplomatické riešenie. Moskva akékoľvek debaty o Kryme odmieta a tvrdí, že územná príslušnosť Krymu je raz a navždy vyriešená.
"Pre návrat Krymu Ukrajine je potrebné vytvoriť platformu obdobnú minským mierovým rozhovorom alebo normandskému formátu," citovala Korynevyča agentúra Interfax. Takzvaná Normandská skupina, zložená z najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka, je garantom minského procesu. Prvýkrát po troch rokoch sa zíde 9. decembra na summite v Paríži.
Na Kryme je podľa Korynevyča internovaných 110 osôb, ktoré ruské úrady obvinili z politicky motivovaných činov. Kyjev už odovzdal Moskve zoznam pre prípadnú výmenu. Zatiaľ posledná výmena väzňov sa medzi oboma krajinami uskutočnila tento rok v septembri.