Sú na nich vidieť zlomené kosti, ale napríklad aj nôž zapichnutý do brucha. Podľa vedenia nemocnice tieto snímky ukazujú, aké hrôzy často týraní ľudia žijúci s násilníckym partnerom denne zažívajú, napísala agentúra AP. Nemocnica San Carlo výstavu v átriu pripravila pri príležitosti Medzinárodného dňa proti násiliu na ženách, ktorý pripadá na pondelok. Vybrala preto röntgenové snímky piatich pacientok, ktoré v nemocnici skončili po napadnutí v domácom prostredí.
"Ženy, ktoré prichádzajú na pohotovosť, často ani nevedia, ako by mali pomenovať to, čo sa im stalo, zvyčajne ani nepovedia, že boli napadnuté," povedala pri uvedení výstavy chirurgička Maria Grazia Vantadoriová, ktorá je v nemocnici kontaktnou osobou pre týrané ženy. "Ich telá, ich zranenia ale hovoria za nich a rozprávajú príbeh o špirále každodenných hrôz," dodala.
O probléme domáceho násilia sa začalo v Taliansku vo verejnom priestore otvorene hovoriť až v posledných rokoch. Silná patriarchálna tradícia totiž dlhé desaťročia utvárala nielen rodinný život, ale aj legislatívu. Trestný zákonník napríklad ešte v druhej polovici 20. storočia dovoľoval ukladať veľmi nízke tresty mužom, ktorí zavraždili ženu zo žiarlivosti. Do roku 1981 zákon ukladal miernosť aj voči mužom, ktorí pripravili ženu o život kvôli rodinnej cti.