Demonštranti tvrdia, že cieľom volieb naplánovaných na 12. decembra je udržať pri moci politickú elitu prepojenú s dlhoročným alžírskym prezidentom Abdalom Azízom Buteflikom. Ten bol v apríli pod tlakom masových protestov a armády nútený rezignovať.
O prezidentský úrad v Alžírsku bude vo voľbách bojovať päť kandidátov, ktorí minulú sobotu podpísali chartu o dodržiavaní etických noriem počas kampane. Kandidujú bývalí premiéri Alí bin Filís a Abdal Madžíd Tabbún, ktorí viedli vlády za Buteflikovej éry, ako aj dvaja bývalí ministri a predseda menšej politickej strany.
Časť alžírskej verejnosti prezidentské voľby naďalej odmieta, pretože tvrdí, že ich organizujú ľudia z okolia Butefliku.
Protesty sa v Alžírsku pôvodne začali vo februári v súvislosti s tým, že Buteflika (82) sa chcel uchádzať o piate funkčné obdobie v úrade. Napokon však 2. apríla oznámil svoju rezignáciu po tom, ako ho ministerstvo obrany vyzvalo, aby "okamžite" odstúpil. Masové demonštrácie však pokračujú i po jeho odstúpení. Demonštranti požadujú zmeny vo vedení krajiny, aby v ňom nemali zastúpenie ľudia napojení na starú garnitúru.
"Žiadame slobodu a nespravíme ani jeden krok vzad!" skandovali ľudia na piatkovej demonštrácii v metropole Alžír. Demonštrácia, ktorej účasť organizátori odhadli na desaťtisíce ľudí, trvala do popoludňajších hodín, pričom dav sa následne v pokoji rozišiel.
Obdobné protesty sa konali aj vo viacerých ďalších alžírskych veľkomestách ako Oran, Constantine a Setif, informuje agentúra AP. Situáciou v Alžírsku sa má na budúci týždeň zaoberať aj Európsky parlament.