Prispieva k tomu aj pátranie po študentovi Michalovi (20), ktorý si bol v stredu ráno zabehať pri Dunaji a odvtedy je nezvestný. Polícia upozorňuje, že ide o nepravdivé, poplašné správy a ich šíriteľovi hrozí väzenie.
Statusy o tom, že v Bratislave sa rozmohli vraždy, alebo ženám hrozí nebezpečenstvo, sú podľa polície klamstvom. „Ich autori sa odvolávajú na svoje údajné a tajné zdroje z polície. Ďalší ľudia tieto správy bezhlavo šíria ďalej. Nemáme žiadne informácie o tom, že by smrť slečny Violy mala súvislosť s vyčíňaním sériového páchateľa, ani o počte zvýšených útokov voči obyvateľom Bratislavy a zvýšenom počte incidentov,“ uvádzajú muži zákona na svojej sociálnej sieti.
Zdôrazňujú, že od Violinej smrti nedošlo v hlavnom meste k žiadnej vražde alebo zabitiu. Ak bolo aj nájdené nejaké telo, išlo o prípad, keď k smrti nedošlo cudzím zavinením. Aktuálne zbierajú screenshoty/statusy, ktoré šíria dezinformácie a paniku medzi obyvateľmi Bratislavy a prosia ľudí, aby im posielali najlepšie také, z ktorých bude zrejmé určiť ich pôvodcov. „Autorom takýchto statusov môže hroziť väzenie až na 2 roky,“ napísala polícia na sociálnej sieti.
V akom prípade spáchal trestný čin
Róbert Bános, advokát
- Trestného činu šírenia poplašnej správy sa môže dopustiť len osoba, ktorá rozširuje poplašnú správu, pričom si je vedomá, že ňou podaná správa je nepravdivá a zároveň táto správa môže spôsobiť nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti, obyvateľstva nejakého miesta. Pokiaľ takéto správy šíri osoba, ktorá považuje takéto správy za pravdivé, trestný čin nespácha, chýba tam totiž úmysel.