Pomocou špeciálnej technológie sa totiž učí, ako v človeku správne rozpoznávať emócie. Odvážlivci zase Ernestovi pomáhajú tým, že potvrdia, či sa správne trafil do ich pocitov. Ako to funguje?
Aj keď vďaka starému hardvéru a nostalgickej grafike Ernest na prvý pohľad nevyzerá veľmi inteligentne, dokáže veci, ktoré sú predzvesťou blízkej budúcnosti.
Ako uviedol jeho tvorca, pomocou technológie rozpoznávania tváre a emócie sa snaží zistiť, ako je človek šťastný. „Cieľom je zapojiť používateľov do zážitkov podobných hre, aby im pomohli pochopiť, ako sa učia modely strojového učenia. Ernest bol navrhnutý čítať emócie, ale zároveň potrebuje ľudí, aby ho učili, ako byť v tom lepší,” priblížil americký vývojár Senan Mulholland. Spolu s Ernestom zavítali na Slovensko ako do prvej európskej krajiny. Rozoznávať ľudské emócie sa Ernest učí v priestoroch košickej Tabačky Kulturfabrik.
Ako to funguje?
Ernest ukazuje človeku rôzne obrázky s emocionálnym podtónom, pričom vníma, ako používateľ reaguje. „Potom Ernest ukáže, aký pocit podľa neho človek prežíval a požiada ho o potvrdenie, či správne vyhodnotil emóciu,” povedal Mulholland. Podľa neho sa ľudia nemusia Ernesta nijako obávať. Nedokáže totiž priamo čítať ľudské myšlienky. „Na ľudských výrazoch je zaujímavé to, že niektorí sú viac emotívni a čokoľvek si myslia, vidno im to aj na tvári. No niektorí emócia vedia predstierať. Preto Ernest nedokáže prečítať myseľ, ale vie o človeku potenciálne povedať veci, ktoré doteraz o sebe nevedel,” vysvetlil princíp, na akom Ernest funguje.
Ako na Ernesta reagovali Slováci
Mirka (35), kultúrna pracovníčka