Nik si nedokáže vysvetliť, prečo musel zbytočne vyhasnúť život mladého človeka, ktorý mal všetko ešte len pred sebou. Otázok je kvantum, odpoveď žiadna. V hlbokom žiali sa ocitli najbližší, príbuzní, známi, kamaráti, spoluhráči.
Práve so spoluhráčmi tesne pred odchodom na majstrovský zápas trávil Adrián posledné chvíle svojho krátkeho života. Hoci mal 17 rokov, šikovnosť a talent ho posunuli v ružomberskom klube o dve vekové kategórie vyššie. Hrával za devätnástku.
Starší hráči nám prezradili, že mohol mať problémy so šikanou, lebo niektorí si ho doberali. „Šikana je veľmi psychicky ubíjajúca. Ťažko sa odhaľuje, pretože každý je ticho. Tí, ktorí sú jej vystavení, majú strach to prezradiť. Boja sa pomsty negatívnych lídrov. Šikana nebýva vecou jedného človeka. Väčšinou ide o koalíciu, ktorá je sústredená okolo lídra,“ povedal Novému Času športový psychológ Tomáš Gurský.
V ružomberskej devätnástke sa len pred mesiacom menili tréneri. Juraja Sabola vystriedal Vladimír Veselý. Ten zlé vzťahy medzi hráčmi nepripúšťa. „V športových kolektívoch by mal na podobné problémy v mužstve prísť tréner a realizačný tím. Aj s pomocou kapitána či jeho zástupcu. Šikana sa dá podchytiť. Najlepšie na začiatku, keď ešte nemá zabehnuté mechanizmy. Vždy sa deje mimo zraky verejnosti. Trebárs aj na internáte.“
Sivoň predtým hrával a býval v Trenčíne. V Ružomberku bol študentom školy Spojeného cestovného ruchu. Žil v cudzom prostredí, odlúčený od rodiny a podľa hráčov aj bez frajerky. „To všetko zvyšuje a zrýchľuje nedostatok odolnosti. Slabšie typy podliehajú a väčšinou sa snažia ujsť z kolektívu. Silnejší jednotlivci to nejaký čas vydržia. Podpisuje sa to však na strate sebadôvery, spontánnosti a ich výkonnosť klesá.“
Deň pred smrťou vraj mal mladý ružomberský obranca povedať niektorým chalanom, že sa zabije. „Vo všeobecnosti je veľmi časté, že vážne sebevražedné úmysly oznamujú budúci vykonávatelia dopredu. Nevedia si rady. Vtedy je nevyhnutná pomoc psychiatra. Ak ide o bezvýchodiskovú situáciu, potom je vysoké riziko, že si človek siahne na život,“ dodal Gurský. Skúsený odborník tvrdí, že v každom väčšom športovom klube by mal fungovať psychológ, aby vedel identifikovať zdravú rivalitu a včas odhaliť prípadnú šikanu.
Čo je to vlastne šikanovanie?
Šikanovanie je akékoľvek správanie sa, ktorého zámerom je ublížiť, ohroziť, ponižovať alebo zastrašovať iného človeka či skupinu ľudí. Šikanovanie je závažnou agresívnou poruchou správania vyskytujúcou sa v sociálnom prostredí od útleho detského veku po starobu. Je druhom týrania, ktoré posilňuje pocit moci nad obeťou. Obeť býva silnejším jedincom alebo skupinou donútená pod hrozbou násilia ku konaniu, ktoré ju ponižuje alebo inak traumatizuje. Prostriedkom šikanovania môže byť násilie, ponižovanie, urážky, posmievanie, ale aj niečo menej nápadné ako napríklad ignorovanie, schválnosti alebo preťažovanie prácou.