K násiliu páchanému na ženách dochádza kdekoľvek, v bezpečí pred ním nie sú nikde, dokonca ani doma. Práve naopak. Ženy sú terčom násilia vo svojej domácnosti aj na svojich pracoviskách, v školách a na univerzitách, na ulici, pri vysídľovaní aj migrácii, a čoraz častejšie online, kde sú vystavené kybernetickému násiliu a nenávistným prejavom.
Rozsah tohto problému je stále alarmujúci: Každá tretia žena v Európe zažila fyzické a/alebo sexuálne násilie. Takmer všetky obete obchodovania s ľuďmi s cieľom ich sexuálneho vykorisťovania sú v EÚ ženy a dievčatá.
V rozvojových krajinách sa každé tretie dievča vydá skôr, než dovŕši 18 rokov. Prinajmenšom 200 miliónov žien a dievčat sa stalo obeťami mrzačenia ženských pohlavných orgánov, ktoré sa ešte stále vykonáva približne v 30 krajinách.
Našou zodpovednosťou ako EÚ a medzinárodného spoločenstva je dodržať náš záväzok predchádzať všetkým činom násilia voči ženám a dievčatám, otvorene ich zavrhovať a odsudzovať.
Našou povinnosťou je zároveň podporovať a chrániť obete a vytvoriť pre ne bezpečné prostredie, kde nebudú mať strach nahlásiť tieto trestné činy, ktoré voči nim boli spáchané.
Európska únia je odhodlaná naďalej neúnavne spolupracovať so svojimi partnermi. Chce upevniť právne rámce a postavenie inštitúcií, podporiť rozvoj a vzdelávanie, zlepšiť služby poskytované obetiam, riešiť základné príčiny násilia a posilniť postavenie žien.
Skoncovanie s násilím páchanom na ženách a dievčatách si vyžaduje pevné odhodlanie nielen na inštitucionálnej úrovni. Nutné je široké zapojenie medzinárodných organizácií, mimovládnych organizácií aj celej občianskej spoločnosti. Predovšetkým však mužov.
Náš cieľ je teda jasný: musíme skoncovať s násilím páchaným na ženách a dievčatách. Európska únia povedie túto medzinárodnú mobilizáciu na ochranu práv každej jednej ženy a každého jedného dievčaťa, aby mohli žiť slobodne a v bezpečí. Robíme to v záujme našej budúcnosti, aj pre súčasnosť, pretože ženy sú pilierom spravodlivých, otvorených, rozvinutých a demokratických spoločností. Nič by ich nemalo pripraviť o možnosť žiť a konať slobodne a bezpečne.
Vyhlásenie Európskej komisie a vysokej predstaviteľky Federici Mogheriniovej, ktoré vyšlo 25. novembra 2019 pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách.
Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk