Legendárny Karol Plicka († 92) však nebol len fenomenálnym fotografom. Dobre hral na husliach, výborne spieval i maľoval, nakrúcal filmy, ba aj ich režíroval. K jeho najslávnejším dielam patrí Zem spieva, za ktoré dostal významné ocenenie Pohár mesta Benátok.
Český fotograf, filmár, etnograf, etnomuzikológ, zberateľ ľudového umenia Karol Plicka sa narodil vo Viedni a žil v Prahe. Sám sa označoval za muža deviatich remesiel. Aj preto v druhej polovici 20. rokov minulého storočia dostal od prezidenta Masaryka filmovú kameru, s ktorou nakrútil obdivuhodné filmy. Obdivovať ju, ako aj vyše 70 fotografií tohto majstra filmového umenia môžete vo VSM.
„Takisto dobové fotoaparáty, ale aj husle, na ktorých hral, keďže bol vyštudovaným hudobníkom. Zachoval sa aj list, ktorý napísal vtedajšiemu riaditeľovi tohto múzea,“ povedala múzejná pedagogička Katarína Ščerbanovská. Svoj tvorivý život Plicka zasvätil najmä Slovensku, kam sa vybral v roku 1924. Okrem toho sa zaslúžil aj o vznik prvej filmovej školy v Československu, v roku 1938 totiž v Škole umeleckých remesiel v Bratislave založil kurz kinematografie.
V dôsledku politického vývoja však kurz v roku 1939 zanikol. Neskôr v roku 1946 sa stal spoluzakladateľom FAMU v Prahe, na ktorej pôsobil ako profesor a dekan. „Tvorba našej filmárskej legendy ma vždy inšpiruje, pretože Karol Plicka bol majstrom svojho remesla. Obdivujeme ho doteraz, lebo predbehol dobu,“ uviedli Peter a Viktória, študenti Súkromnej školy umeleckého priemyslu filmovej v Košiciach, ktorí chcú kráčať v šľapajach Karola Plicku.
Slovenský folklór Plicka zobrazil aj vo svojom dnes už legendárnom filme Zem spieva z roku 1933. Unikátny dokument o živote na dedine s prírodným kolobehom od konca zimy až do jesene sa natoľko odlišoval od vtedajšej filmovej tvorby, že o rok neskôr získal významné medzinárodné ocenenie Pohár mesta Benátok za najlepšiu réžiu. Pozoruhodné je, že práve Plicka si všimol charizmatického Paľa Bielika a odporučil ho na titulnú úlohu svojmu kolegovi Martinovi Fričovi, ktorý nakrúcal film Janošík. Statný Stredoslovák s vypracovanou postavou bol ideálnym na to, aby stvárnil drsného mládenca z hôr.