Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kvôli nepokojom stiahla z Beni tento týždeň svoj personál. Pri pondelkovom proteste ľudia vypálili radnicu a niekoľko objektov OSN. Zatiaľ posledný masaker sa odohral 30 kilometrov severne od Beni na okraji oblasti nazývanej trojuholník smrti, pretože je niekoľko rokov dejiskom vraždenia.
O počte mŕtvych informovala misia OSN v Demokratickej republike Kongo (MONUSCO), ktorej príslušníci spolu s konžskými vojakmi vyrazili na miesto. Obeťami vraždenia v tejto oblasti bolo od 5. novembra 99 ľudí. Masakry sa pripisujú predovšetkým islamistickým milíciám Zjednotenej demokratickej sily (ADF).
Občania regiónu protestujú proti pasivite OSN už týždeň a od soboty pri týchto demonštráciách zomrelo sedem ľudí. Jedného človeka zranili policajti v stredu ráno v Gome. "MONUSCO pasívne prihliada masakrom, pričom jej úlohou je chrániť civilistov," povedal jeden z účastníkov stredajšieho protestu. Pracovníci Červeného kríža previezli do nemocníc 27 zranených a šéf miestneho Červeného kríža vyzval všetkých k zdržanlivosti.
ADF tvoria moslimskí povstalci z Ugandy, ktorí nesúhlasia s politikou ugandského prezidenta Yoweriho Museveniho. Do Konga sa presunuli v roku 1995. Žijú v lesoch v okolí Beni, terorizujú tamojších občanov, rabujú obchody a kradnú dobytok. Odhaduje sa, že v radoch ADF je niekoľko sto bojovníkov, ktorí od roku 2014 zabili vyše 1 000 civilistov.
Oblasť okolo konžského mesta Beni v blízkosti ugandskej hranice je jedným z epicenter súčasného výskytu eboly. Nákaza podľa expertov v poslednej dobe ustupuje, WHO však minulý týždeň varovala, že kvôli násilnostiam a nepokojom by sa tempo šírenia choroby mohlo znovu začať zvyšovať. Súčasná epidémia je druhou najhoršou v histórii. Chorobou sa nakazilo vyše 3 300 ľudí, asi 2 200 ich zomrelo.