Ako uvádza portál Sky News, obaja boli v roku 2018 za ohavné správanie uväznení na 10 rokov. Paula a Mark z anglického mesta West Malling však s týmto trestom nesúhlasia a bojujú za zvýšenie trestov za týranie detí. Svoj boj doviedli až pred parlament, kde prijali takzvaný „Tonyho zákon“. Za posledných 12 mesiacov bolo zaznamenaných 20 000 prípadov, keď dospelí zanedbávali, zle zaobchádzali alebo útočili na svoje deti.
„V roku 2015 sa ma sociálny pracovník opýtal, či by som nešla do nemocnice navštíviť malé štvormesačné dieťa, ktoré malo zlomené končatiny a bolo na tom skutočne zle. Pomyslela som si: Žiadny problém, tie sa zahoja,“ spomína Paula na moment, keď malého Tonyho uvidela prvýkrát. Navštívila ho a dozvedela sa, čím si malý chlapček musel prejsť.
Lekárka jej oznámila, že Tony bude potrebovať doživotnú starostlivosť. V piatich týždňoch mal zlomené všetky končatiny, vykĺbený členok, prsty na nohách, početné fraktúry na viacerých miestach a bez lekárskej starostlivosti musel vydržať až 10 dní. V tej chvíli sa jeho malé telíčko vzdalo.
Vyvinula sa u neho sepsa, viacnásobné zlyhanie orgánov a bol odkázaný na prístroje, ktoré ho držali pri živote. „Priniesli sme ho domov, ale stále sme si neboli úplne istí, či sme urobili dobre. Bála som sa, či nebol až príliš krehký na to, aby mohol byť v dome s našimi siedmimi deťmi, ktoré, na rozdiel od Tonyho, nie sú adoptované. Ale rozhodli sme sa, že ho budeme milovať a chrániť. Dali sme si však cieľ, že s ním nebudeme zaobchádzať ako v bavlnke, ale že k nemu budeme pristupovať rovnako ako ku všetkým ostatným deťom,“ povedala matka Paula.
Tony si zvykol veľmi rýchlo a po týždni mal úsmev na perách. Štátna prokuratúra rozhodla, že Tonyho biologických rodičov nebude stíhať z dôvodu nedostatočných dôkazov. Problém videli aj v tom, že nevedeli posúdiť, ktorý z rodičov mu spôsobil zranenia. Paula preto všetky dôkazy zhromaždila sama a proti rozhodnutiu sa odvolala. „Niekto mi povedal, že keby išlo o zámerné vážne ublíženie na zdraví, Tonyho biologickí rodičia by mohli dostať až doživotné tresty,“ povedala Paula a s manželom spustili kampaň za zvýšenie trestov pre rodičov, ktorí sú na svoje deti krutí.
„Tony je neuveriteľný. Možno prišiel o obe nohy, ale nič ho nemôže zastaviť. Nevydrží na jednom mieste – používa invalidný vozík a je rád, keď dokáže byť nezávislý. Na všetko lezie a robí všetko, čo každý normálny 5-ročný chlapec. V septembri nastúpil do školy spolu s ostatnými zdravými deťmi a darí sa mu tam mimoriadne dobre. Prekonal všetky ich očakávania,“ opisuje Tonyho Paula.
„Tony nepochybne zmenil naše životy. Je úžasné vidieť, ako sa k nemu všetky deti správajú úplne rovnako ako k ostatným. Všetci sa navzájom zbožňujú. Zmenil ich pohľad na život a už sa viac nesťažujú na maličkosti. Stali sa oveľa starostlivejšími a ľahšie prijímajú iných ľudí. Uvedomili si, aké ťažké to niekedy môžu mať iní ľudia. Teraz sme skutočný tím,“ hovorí 52-ročná Paula o svojej rodine.