Hoci si tento rok pripomíname 190 rokov od jej založenia, škôlka funguje v meste pod Urpínom až doteraz, len zmenila miesto. Banskobystrická opatrovňa bola vtedy treťou v poradí vo vtedajšom Uhorsku po dvoch škôlkach v Budapešti a predbehla tak dokonca aj takú metropolu, akou bola Praha.
Zakladateľom opatrovne v Banskej Bystrici bol šľachtic, významný hudobník a mecén Mikuláš Zmeškal († 74), ktorý žil a študoval v Banskej Bystrici. Jeho blízkym priateľom bol Ludwig van Beethoven, ktorý mu venoval niekoľko svojich skladieb. Zomrel 4 roky po tom, ako založil opatrovňu.
„Vyučovacím jazykom boli nemčina a slovenčina, pričom vyučovací proces prebiehal v dvoch miestnostiach. V prvej miestnosti boli na stenách triedy umiestnené písmená, tabule, kresby, obrazy,“ uviedol historik Vladimír Sklenka, podľa ktorého sa zachoval autentický opis z roku 1836, ako opatrovňa fungovala. „V roku 1898 bola pre detskú opatrovňu otvorená nová moderná budova na Lazovnej ulici," dodal s tým, že deti sa v nej vyučujú už 120 rokov.
Čo robili deti v roku 1836
- Deti sa vzdelávajú v elementoch poznatkov jazykom nemeckým, slovenským a maďarským.
- Ukazujú sa im živočíchy, tak štvornohé, ako i vtáci, a to jednak namaľované a jednak vypchaté.
- Ďalej sa im ukazujú rozličné remeselnícke výrobky a poučujú sa o ich používaní.
- Učia sa poslušne sedieť, vstávať, chodiť a ctihodných ľudí pozdraviť.
- Spievajú tiež a tancujú.
- Chlapci a dievčatá sa v detskej opatrovni vyučovali oddelene.
- Miestnosti sa museli dvakrát denne vetrať.