Po výzve obciam, aby zbierali naplavené smeti, sa aktívne chopili prác aj ochranári, dobrovoľní hasiči, členovia horskej služby a horolezci. Ešte pred zimou i mrazmi sa vrhli do čistenia otrasného megasmetiska medzi Letanovským mlynom a Kláštornou roklinou.
Po porade s obcami nad národným parkom od Spišského Bystrého po Betlanovce a tými, čo majú tú smolu, že sú nižšie a musia odpad zbierať, sa dohodlo o zapojení do čistenia v rámci svojho katastra. „Upratovať začali aj tí, napríklad Betlanovce, aby po toku iným nepriplavilo ďalší odpad. Po výzve na sociálnej sieti, ktorá mala vyše 25-tisíc sledovaní, sa prihlásilo 120 dobrovoľníkov. Termín je síce dosť hraničný, lebo po ochladení a mrazoch sa už bude zbierať horšie, no akcia splnila účel,“ povedal riaditeľ národného parku Tomáš Dražil. Množstvo smetí tu nezanechali turisti, ale zvýšením hladiny rieky po dažďoch naplavilo odpad z vyššie položených obcí a osád.
Nebezpečný úsek
Náčelník Horskej služby Slovenský raj Ivan Krajčír pre Nový Čas potvrdil, že museli zabezpečiť terén a len vďaka lanovej technike postupne likvidujú hrádzu. „Vytvorilo sa tu smetisko rôzneho odpadu a spolu s naplavenými kmeňmi to spôsobilo ekologickú katastrofu. Všetok odpad sa zbieral do vriec, ktoré sa z ťažšie prístupnej časti splavovali nižšie a tam ich chytali kolegovia na lane priamo v toku a vynášali na breh,“ vysvetlil.
Vypomáhali aj hasiči, ktorí zase pílili kmene, aby povolili hrádzu. Čistiť začali bez verejnosti. „Treba uvoľňovať aj vzpriečené drevá, čo je najtvrdší oriešok v celom Prielome Hornádu a ide o nebezpečný úsek,“ spomenul riaditeľ. Cez víkend sa plánuje pokračovať aj s dobrovoľníkmi a vodákmi v hornej časti Hornádu od Hrabušického mýta až po Letanovský mlyn.