Ich starkým či rodičom však za socializmu nosil dobroty dedo Mráz. Legendy o oboch štedrých postavičkách sprevádzali dospievanie stoviek tisíc detí na našom území.
O Mikulášovi sa zachovalo viac legiend ako faktov. Podľa tradície sa narodil v polovici 3. storočia v meste Patara v dnešnom Turecku ako jediný syn bohatých rodičov. Známym sa stal pre svoju štedrosť. „Legenda hovorí o tom, že Mikuláš zachránil tri sestry pred údelom prostitútok. Ich rodina totiž upadla do veľkej biedy a bez vena stratili dievčatá nádej na vydaj. Mikuláš vtedy pod rúškom noci trikrát tajne vhodil do okna ich domu mešec na veno všetkým dcéram,“ povedala etnologička Katarína Nádaská.
U nás sa začala tradícia obdarovávania uplatňovať začiatkom 19. storočia, keď meštianske rodiny dávali potrebné veci deťom zo sociálne slabších vrstiev. Onedlho zvyk prenikol aj na vidiek, kde chodila trojica Mikuláš, čert a anjel. „Čert a anjel predstavovali dobro a zlo. V preoblečení chodili mladí chlapci, ktorí obháňali mladé dievčatá a čert s nimi zvykol laškovať,“ prezradila Nádaská.
Po 2. svetovej vojne prišli s Rusmi nové tradície a zmenili sa aj oslavy pripadajúce na 6. decembra. Sladkosti nosil dedo Mráz, ktorého priniesli ideológovia socialistického režimu. Chceli totiž zmenšiť vplyv kresťanskej cirkvi. Detí sa to veľmi nedotklo, keďže svoj prídel pochúťok a malých darov dostali aj tak a po revolúcii začal chodiť opäť Mikuláš.
- vysoký statný chlap v pokročilom veku opierajúci sa o krištáľovú barlu
- nosí dlhý červený alebo modrý kožuch vyšívaný striebornou niťou, rukavice, čiapku s kožušinkou
- chodí peši alebo na saniach v sprievode vnučky Snehulienky, snehuliaka a lesnej zveri
- vysoký postarší muž s dlhou bielou bradou, ktorý sa opiera o pastierku
- oblečené má biskupské červené rúcho a čiapku
- chodí peši alebo na koči spolu s anjelom a čertom