Projekt za 32 miliónov so šiestimi tisíckami štvorcových metrov laboratórneho priestoru otvorili pred rokom v septembri. Preverovanie parku trvalo 6 mesiacov, pričom kontrolóri našli viacero pochybení, vrátane chýbajúcich prístrojov.
Podľa kontroly sa priestory v úvode roka 2019, štyri mesiace po otvorení, nevyužívali efektívne. Z 8 výskumných poschodí sa reálne využívalo len jedno. Rovnako tam chýbala aj expozícia pre verejnosť. Inšpekcia v správe uvádza kontrolu 10 vybraných zakúpených zariadení. Dvojica profesionálnych prístrojov, laser k mikromanipulátoru Saturn za 45-tisíc a systém pre kultiváciu a monitorovanie embryí za 145-tisíc, sa v MediParku ani v priestoroch univerzity nenachádzali. Inšpektori nakoniec zariadenia našli u súkromnej firmy na liečbu neplodnosti.
Podľa NKÚ tak došlo k porušeniu zmluvy o nenávratných finančných prostriedkoch. Hovorkyňa UPJŠ Linda Babušík Adamčíková vysvetľuje umiestnenie špičkových prístrojov MediParku u súkromnej firmy tým, že zdravotnícke zariadenie patrí do ich výučbovej základne.
„Dva prístroje boli umiestnené v inej výučbovej základni, ktorá je súkromnou spoločnosťou, v ktorej pôsobia zamestnanci LF UPJŠ. V čase podania projektu MediPark sa jeho projektový manažment na základe konzultácií domnieval, že takáto zmluva postačuje k umiestneniu prístrojov, ktoré sú už umiestnené v UVP MediPark na Triede SNP 1,” vysvetlila hovorkyňa, podľa ktorej kontrola NKÚ začala bezprostredne po otvorení UVP MediPark, teda v čase, keď začali presun vedeckých tímov. „V súčasnosti je obsadených sedem poschodí,” uzavrela Babušík Adamčíková.