Návrh šéfa Smeru prijať uznesenie o prevoze zlata z Veľkej Británie na Slovensko totiž nepresvedčil dostatok poslancov ani natoľko, aby o ňom rokovali. Paradoxom je, že zlato by sme na Slovensko nemuseli priniesť, ani keby parlament Ficov návrh schválil.
Tému tranzitu 31,7 tony zlatých tehál v hodnote zhruba 1,3 miliardy eur z Bank of England na Slovensko otvoril Fico minulý týždeň a kvôli tomu narýchlo zvolal schôdzu Národnej rady. Tá mala zaviazať Národnú banku Slovenska, aby zabezpečila prevoz a uskladnenie zlata z Británie. Rokovanie sa napokon ani nekonalo, lebo za program schôdze nehlasovali Bugárovi poslanci z koaličného Mosta. Chýbali aj niektorí zákonodarcovia Smeru.
„Nebol tu dostatočný počet poslancov našej politickej strany. Nehľadajte za tým nič mimoriadne,“ uviedol Marián Kéry zo Smeru s tým, že ešte v klube zvážia, či sa pokúsia inciovať opätovné rokovanie. Fico zdôvodnil potrebu stiahnuť náš zlatý poklad nestabilitou vyplývajúcou z brexitu a nízkou mierou zhodnotenia investičného zlata v Spojenom kráľovstve.
Kažimír dôvod nevidí
NBS, ktorej šéfuje exsmerák a bývalý blízky človek Fica Peter Kažimír (51), však dôvody na návrat cennej komodity nevidí. So zlatom by sme podľa jej ekonómov nemohli robiť prakticky nič a navyše prídeme aj o ročný výnos vyše 5 miliónov eur. „Práve v časoch finančnej krízy je veľkou výhodou, keď je investičné zlato umiestnené na svetovom finančnom trhu, kedy ho príslušné centrálne banky môžu použiť na okamžité získanie potrebnej likvidity,“ uviedol hovorca NBS Peter Majer s tým, že v roku 2008 Švédska centrálna banka takto získané doláre mohla okamžite poskytnúť domácim bankám.
Ekonomický nezmysel
NBS svoje dôvody vysvetlila listom ešte v apríli aj poslancom. Na jej čele vtedy stál Jozef Makúch (66), ktorý je aktuálne na kandidátke KDH do parlamentných volieb. „Ekonomicky je nezmysel ho sem doviezť, lebo budeme mať s tým len náklady a nedonesie ani ten malý výnos čo teraz. Bank of England je dôveryhodná inštitúcia. Brexit tiež nie je dôvod, lebo oni neodchádzajú z eurozóny, Briti v nej ani nie sú,“ povedal Makúch a dodal, že guvernérovi NBS nemôže nikto prikázať premiestnenie zlatého pokladu.
„Parlament môže guvernérovi odporučiť - ako aj vláda mu odporúča - no nemôže mu dať nejaké zaväzujúce ustanovenie, že to musí urobiť,“ vyhlásil. Slovensko by podľa neho mohlo prísť o stámilióny eur len v prípade, ak by sme narýchlo doviezli zlato a nasilu prerušili tzv. swapové obchody so zlatom, ktoré trvajú zhruba rok.
Koľko by stál tranzit?
Priestory na uskladnenie zlata má NBS pripravené, zatiaľ však nemá vyčíslené, koľko by tento presun presne stál. Posledný údaj z roku 2000 vyčíslil náklady na prevoz a poistenie zlatých tehál na 30 centov za jednu uncu zlata. Ak by sme použili túto cifru a prepočítali to na eurá, tak transport takmer 32 ton zlata by Slovensko stál niečo vyše 300-tisíc eur. „Aktuálnymi informáciami nedisponujeme, náklady totiž závisia vždy od konkrétnej dohody strán. Preto je veľmi ťažké predpovedať, aké by boli v súčasnosti,“ uviedol Majer z NBS.