Na stretnutí so zástupcami ministerstva obrany Putin vyhlásil, že chce "opätovne potvrdiť pozíciu Ruskej federácie: Rusko je pripravené okamžite, čo najskôr, tesne pred koncom tohto roka, bez akýchkoľvek podmienok, predĺžiť zmluvu START-3".
Uviedol tiež, že ide o jeho oficiálne vyhlásenie, ktoré zverejnil, aby predišiel dezinterpretácii tejto pozície Ruska. Putin pripomenul, že platnosť zmluvy START-3 sa čoskoro skončí. "Všetky naše návrhy na predĺženie platnosti tejto zmluvy (START-3) sú na stole, zatiaľ sme nedostali od partnerov žiadnu reakciu," dodal Putin podľa TASS.
Zmluva New START/SNV-III bola Moskvou a Washingtonom uzavretá v roku 2010. Podpísali ju vtedajší prezidenti USA a Ruska - Barack Obama a Dmitrij Medvedev. Dokument bude platiť do 5. februára 2021. Podľa dohody môže byť jeho platnosť predĺžená o päť rokov.
Putin preto už niekoľkokrát vyzval Spojené štáty na začatie rokovaní o novej zmluve. Washington však o to podľa agentúry AFP prejavuje len malý záujem.
Rusko i Spojené štáty vo februári odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Stalo sa tak po tom, ako sa vzájomne obvinili z jej porušovania. Zmluva, ktorú v roku 1987 podpísali vtedajší lídri Spojených štátov a bývalého Sovietskeho zväzu, obom stranám zakazovala okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500 - 5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.
Ruský prezident prišiel so svojím dnešným vyhlásením deň po tom, ako sa v Británii skončil vrcholný summit NATO, ktorého účastníci potvrdili, že Rusko stále predstavuje hrozbu. Agentúra AFP dodala, že Putinovo vyhlásenie sa súčasne objavilo deň po tom, ako sa v zahraničnom výbore Snemovne reprezentantov USA v stredu rokovalo o dôležitosti zmluvy START.
Námestníčka generálneho tajomníka NATO Rose Gottemoellerová, ktorá v minulosti pôsobila ako zástupkyňa ministra pre kontrolu zbrojenia a medzinárodnú bezpečnosť na americkom ministerstve zahraničných vecí, podľa AFP varovala, že bez zmluvy START by sa "veci mohli drasticky a rýchlo zmeniť" a prípadne doviesť Spojené štáty aj k "strategickej kríze".