Z paneláka, ktorý bol ešte v piatok ráno šťastným domovom pre takmer stovku ľudí, zostali len trosky. Hasičom sa požiar, ktorý vypukol po ničivej explózii, podarilo uhasiť až v sobotu ráno. Bilancia tragédie, ktorá zomkla celé Slovensko, je hrozivá. Počet obetí je sedem, ale môže ich byť viac.
Strach, bolesť, nárek, bezmocnosť... Tak sa dajú vyjadriť pocity ľudí, ktorí v dôsledku výbuchu 12-poschodového paneláka na Mukačevskej ulici v Prešove prišli o všetko. V dome malo podľa evidencie mesta bývať celkovo 96 ľudí.
Hoci ich viac ako štyridsať vyviazlo z horiaceho pekla iba so zraneniami, sedem osôb pri výbuchu plynu zahynulo a jedna je nezvestná. Pôvodný údaj, ešte z piatka, hovoril o piatich mŕtvych.
12. poschodie
Obete našli na 10. a 11. poschodí bytovky. Keďže statici označili 12. poschodie za nestabilné, záchranári ho nemohli preskúmať a hasiči ho prehľadávali iba vizuálne z plošiny. K výbuchu plynu došlo v piatok napoludnie a explózia doslova rozmetala horné poschodia domu. Následný požiar zničil celú bytovku a jej statika je vážne narušená.
Hasiči s ohňom bojovali až do sobotňajšieho rána. Na mieste udalosti zasahovalo takmer 90 profesionálnych hasičov a 25 členov dobrovoľných hasičských zborov z Prešova a okolia.
Ako z hororu
„Ľadové kráľovstvo. Stovky kubických metrov vody po hasení, dom znútra potrhaný výbuchom vydáva podivné zvuky, v trhlinách panelov zamŕza voda, dom sa ďalej rozpadá a znie to ako výstrely. Uprostred mesta to náhle vyzerá ako po bombardovaní a na desiatkach zničených áut sa povaľujú kurčatá a jogurty z chladničiek vystrelených výbuchom z okien...“ Tak opísal situáciu po uhasení požiaru veliteľ tímu Modrého anjela Radovan Bránik, ktorý bol na mieste.
Pri požiari evakuovali ľudí z bytovky aj s pomocou požiarnych plošín a rebríkov. Svoje domovy museli opustiť tiež obyvatelia viacerých okolitých domov, na mieste hliadkujú policajti aj vojaci.
Príčinu tragédie rieši vyšetrovací tím. Podľa krajského riaditeľa Hasičského a záchranného zboru v Prešove Jána Goliaša rozhodne súvisí s rekonštrukciou plynu. „Bolo tam možno prerazenie plynu vonku a následne sa ten plyn niekde hromadil. Väčšinou to ide stúpačkami,“ povedal. Podľa neho je bytovka odsúdená na zánik.