Krátko nato pracovníci firmy vykonávajúci výkopové práce hlásili, že došlo k porušeniu plynovodu. Plynári tvrdia, že na miesto prišli včas, tragédii však aj tak nezabránili. Hasiči zasa kritizujú stavebné úpravy v dome, ktoré im sťažili záchranu ľudí!
Presné príčiny tragédie skúma vyšetrovací tím. To, či za to môže poškodenie potrubia pracovníkmi na ulici pred domom, zatiaľ nie je isté. „Ani teraz ešte nevieme, či to môže mať, alebo nemôže mať súvis,“ uviedol v sobotu Milan Vanga, manažér externej komunikácie SPP - distribúcia.
Hlásenie úniku
Podľa Vangu ľudia nahlásili telefonicky, že cítiť unikajúci plyn, v piatok krátko po 12. hodine a vzápätí prišlo aj hlásenie o poškodení plynovodu. Po príjazde na miesto však už bola bytovka v plameňoch a plynári mohli už len pouzatvárať uličné uzávery a zabrániť tak ďalším tragédiám. Podľa Vangu je to štandardný postup pri podobných udalostiach. Nezodpovedanou otázkou zostáva, či robotníci vykonávajúci práce oznámili porušenie plynového potrubia hneď, ako k nemu došlo. „V súvislosti s týmto skutkom boli zadržané osoby zodpovedné za terénne práce,“ uviedla na brífingu prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. Ide o pracovníkov, ktorí mali poškodiť plynové vedenie. Ako doplnila, príčinná súvislosť súvisí s tragickou udalosťou, je predmetom vyšetrovania a znaleckého skúmania.
V rozpore s predpismi
Ďalšou nezodpovedanou otázkou je, či sa dalo zabrániť takému počtu obetí. Podľa včerajších informácií v bytovke po explózii zahynulo sedem ľudí, jedna osoba bola nezvestná.
„Rieši to vyšetrovací tím, určite to bude súvisieť s prerábkou plynu. V súvislosti so zásahom treba spomenúť problém s parkovaním áut na sídlisku. A poviem natvrdo, s prerobením celého bytového domu v roku 2017 hasiči nesúhlasili! Boli tam porušené niektoré predpisy. Práve to mohlo spôsobiť pád schodiska,“ šokoval Ján Goliaš, krajský riaditeľ prešovských hasičov. Problémom mali byť odvetrávanie a prístupnosť evakuačného schodiska a stav prívodných šácht. Po výbuchu a požiari sa v bytovke zrútilo hlavné schodisko. Hasiči tak mohli zasahovať a zachraňovať ľudí iba s použitím výškových plošín a rebríkov, čím bol zásah zdržaný o cenné minúty.
V zdemolovanom paneláku zasahovali aj horskí záchranári, ktorí boli vyškolení na vyhľadávanie osôb v ruinách. Šesť psovodov so psami a štyria záchranári-špecialisti prehľadávali budovu od 7. poschodia nižšie. Pomocou vysokozdvižnej plošiny ich spolu so psami vysadzovali priamo do zničených bytov.