M. Lajčák skonštatoval, že súčasnú situáciu vo svete netreba podceňovať, ale ani príliš dramatizovať. V tejto súvislosti pripomenul, že vznik samotnej EÚ bol v tom čase taktiež determinovaný rozvrátenou situáciou vo svete. Počas niekoľkých uplynulých dekád dominoval vo svete Západ a dnešná medzinárodná situácia je odrazom toho, že viacerí ďalší globálni hráči sa snažia túto dominanciu dohnať a eliminovať.
EÚ má pritom opticky všetky predpoklady byť svetovým lídrom - má najväčší trh na svete, druhé najväčšie výdavky na obranu či najväčší rozpočet na rozvojovú pomoc. Únia však podľa M. Lajčáka nevyužíva tieto, ani ďalšie kapacity v dostatočnej miere, a naopak, sama zápasí s viacerými vnútornými výzvami.
Šéf slovenskej diplomacie následne vystúpil na fóre aj v diskusii zameranej na stratégiu pre širšiu Európu, ktorá bola venovaná predovšetkým budúcnosti EÚ a susedskej politike. V tejto súvislosti M. Lajčák zdôraznil, že primárnu pozornosť je potrebné venovať regiónu západného Balkánu a s tým súvisiacemu procesu ďalšieho rozširovania únie, ako aj programu Východného partnerstva.
Minister opakovane vyjadril rozladenosť z rozhodnutia Európskej rady neprizvať Severné Macedónsko a Albánsko na prístupové rokovania. "Strata perspektívy členstva v EÚ v podobe akéhosi strategického kompasu môže v konečnom dôsledku viesť k nárastu nacionalizmu v krajinách západného Balkánu a znamenať zvýšenie vplyvu zo strany tretích aktérov a destabilizáciu situácie," varoval M. Lajčák. V tejto súvislosti pripomenul, že takýto krok neznamená automaticky členstvo v únii, ale je to ocenenie toho, že kandidátske krajiny splnili predpoklady na posunutie sa do ďalšej fázy prístupového procesu.
M. Lajčák taktiež akcentoval, že perspektíva členstva v EÚ znamená aj pozitívny vplyv na samotný región. "Má to však aj opačný efekt - bez stabilizácie svojho najbližšieho susedstva nemôže byť EÚ globálnym hráčom," uviedol slovenský minister, ktorý sa v rámci svojho vystúpenia venoval aj postsovietskemu priestoru a krajinám Východného partnerstva, a to aj z pohľadu aktivít SR v rámci predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorej ministerská rada sa konala v dňoch 5. a 6. decembra 2019 v Bratislave.
Strategické fórum Château Béla organizuje už tradične mimovládna organizácia GLOBSEC a stretávajú sa na ňom odborníci na medzinárodné vzťahy z európskych krajín a zo Spojených štátov amerických.