Hoci sa už vynára teória, prečo k tejto situácii mohlo dôjsť, na výsledky a závery vyšetrovania si ešte budeme musieť počkať. Prirodzene, do popredia sa dostáva otázka, či sa katastrofe nedalo zabrániť. Ako zistíte, či uniká plyn? A čo urobiť, ak naozaj uniká?
Zemný plyn vo svojej pôvodnej forme nemá žiaden zápach. Práve z toho dôvodu sa doň pridáva výrazná aróma, aby bolo možné jeho únik ucítiť. Nemali by ste sa však na to spoliehať, odborníci varujú, že keď plyn cítite, už je zle. „V prípade úniku plynu treba ihneď uzavrieť prívod plynu hlavným uzáverom,“ začína radiť Kamil Červenka zo Slovenskej revíznej a servisnej spoločnosti a zdôrazňuje: „Treba myslieť na to, že plyn sám od seba nevybuchne a aj maličká nepatrná iskra môže spôsobiť veľké škody.“
Ako si vybrať detektor plynu?
Ak sa nechcete spoliehať na vlastný nos, má zmysel investovať do detektora unikajúceho plynu. Malá škatuľka sa montuje podobne ako detektor dymu pod strop. Na trhu sú však rôzne modely:
1. Najzákladnejšie modely rozpoznávajú metán – zemný plyn. Odborníci ich odporúčajú najmenej, ich cena na trhu sa začína na sume okolo 15 eur.
2. Kombinované detektory okrem plynu identifikujú aj oxid uhoľnatý. Ten je totiž bez zápachu, čiže na rozdiel od plynu ho sami nosom nerozoznáme. Oxid uhoľnatý vzniká pri nedokonalom spaľovaní a už po pár nadýchnutiach človek upadá do bezvedomia. Tento druh sa dá zohnať za menej než 20 eur.
3. K najodporúčanejším typom detektorov plynu patria modely s elektromagnetickým stop ventilom. Ten v prípade úniku plynu vyšle signál na ventil plynového vedenia a automaticky ho uzatvorí. Tu sa už ceny pohybujú okolo 100 eur.
Keď ucítite plyn
- Uhaste všetky plamene vo svojom okolí, napríklad sviečky či sporák.
- Vypnite plynové spotrebiče a uzavrite prívod plynu - hlavný uzáver plynu.
- Otvorte všetky okná a dvere dokorán, aby ste vyvetrali. Ak sa vám podarí vytvoriť prievan, vetranie to urýchli.
- Nezapínajte ani nevypínajte žiadne elektrické spotrebiče.
- Nemanipulujte s elektrickými ističmi.
- Nevyťahujte šnúry spotrebičov zo zásuviek.
- Nepoužívajte výťah, mobilný telefón.
- Nefajčite.
- Ak idete k susedom, nepoužívajte zvonček.
- Opustite priestor a volajte pohotovostnú plynovú službu 0850 111 727, prípadne aj 112.
Montáž a kontrolu plynových zariadení môže robiť len odborník
Kamil Červenka, Slovenská revízna a servisná spoločnosť
Čo sa týka montáže plynového zariadenia, musí to robiť osoba určená výrobcom, prípadne revízny technik. Pre súkromné osoby nevyplýva zo zákona povinnosť kontroly plynových spotrebičov, resp. uvádza ju každý výrobca, no odporúča sa. Naša spoločnosť odporúča minimálne raz za tri roky, samozrejme, každoročnou kontrolou nič nepokazíte, pretože málokto si uvedomuje, že aj malým drgnutím sa môžu spoje uvoľniť. Kontrolu vykonáva revízny technik plynových zariadení.
Čo hovorí zákon?
• Vyhláška uvádza povinnosť pre správcov bytových domov. Tí sú povinní zabezpečiť raz za 3 roky odbornú prehliadku a raz za 6 rokov odbornú skúšku plynových zariadení v priestoroch, ktoré sú v ich správe. Ide hlavne o skúšky plynových rozvodov na tesnosť, aby sa vylúčili úniky plynu. O bezpečnosti a spoľahlivosti plynových rozvodov vydáva revízny technik revíznu správu.
• Majiteľov rodinných domov sa táto povinnosť netýka. Je na slobodnom rozhodnutí každého majiteľa rodinného domu, ako často si nechá vykonať revíziu. V rodinných domoch sú odborné kontroly a prehliadky odporúčané, nie však povinné.
Plynári zasiahnu do 45 minút
Milan Vanga, manažér externej komunikácie, SPP - distribúcia, a. s.
V prípade akéhokoľvek podozrenia na únik plynu v exteriéri, treba bezodkladne kontaktovať Poruchovú službu – Plyn na t. č. 0850 111 727. Pohotovostná Poruchová služba je zabezpečovaná nepretržite 24 hodín denne a jej pracovníci po nahlásení úniku plynu telefonicky inštruujú volajúceho o ďalšom postupe a naši pohotovostní pracovníci najneskôr do 45 minút na nahlásenom mieste preveria situáciu a prijmú účinné opatrenia na zabránenie možnej havárie.
V prípade prešovskej tragédie zo 6. 12. 2019 boli naši pracovníci na mieste do 19 minút od nahlásenia podozrenia na únik plynu a uzatvorením uličných uzáverov na privádzacích plynovodoch do Mukačevskej ulice zabránili vzniku ešte väčších škôd.