Nejde o športovú disciplínu, ale o skúška v presnosti a rýchlosti v laboratórnej príprave liekov, mastí či čapíkov podľa individuálnych potrieb pacienta na základe receptu od lekára. Mirka študuje 5. ročník Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a na súťaži v Olomouci porazila silnú konkurenciu. Študenti zo štyroch fakúlt si zmerali svoje sily vo dvoch teoretických a dvoch praktických úlohách.
Svoje zručnosti v príprave čapíkov si overili v receptúre s peruánskym balzamom a oxidom zinočnatým a tiež zalovili v pamäti o postupe prípravy Holtovho krému podľa daného rozpisu. Deväť najlepších študentov si napríklad pripomenuli aj výpočet pri receptúre na jódový etanolový roztok. Pre laika to znie zložito, ale ide o štandardné lieky, ktoré sa bežne pripravujú v lekárňach. Na splnenie úloh mali 2,5 hodiny. ,,Úlohy preverili zručnosti a vedomosti študentov. Porota posudzovala precíznosť práce, správny postup a teoretické znalosti opísané v protokoloch k jednotlivým úlohám,“ prezradila Hajnalka Komjathy, vedúca farmaceutka nemocničnej lekárne v Komárne, kde Mirka praxuje.
Bavila ju chémia
„Bola to skvelá príležitosť overiť si zručnosti v príprave liekov,“ povedala skromne Mirka. Vášni pre galeniku, teda úpravu liečiv do konkrétnych liekových foriem, kapsúl, mastí či čapíkov, prepadla dávno. „Pre farmáciu som sa rozhodla po štúdiu na gymnáziu v Komárne, kde ma vždy bavila chémia a biológia. Vo voľnom čase sa venujem práci s ľuďmi v kostole, pečeniu, čítaniu, umeniu a ručným prácam. S manželom Timotejom žijeme v Komárne,“ usmieva sa skromne žieňa. Obaja milujú hory a cestovanie. Prípravu na budúcu profesiu berie poctivo a nevie sa dočkať, kam ju zavedú ďalšie roky v obore.
Holtov krém
Používa sa na ošetrenie a liečbu ekzémových prejavov, lišajov a psoriázy a má dezinfekčné vlastnosti. Protizápalovým a protisvrbivým účinkom upokojuje podráždenú pokožku.