Bez neho jednoducho nie sú Vianoce. Tí z nás, ktorí sa už dávno rozhodli pre umelý stromček, majú v predvianočnom zhone o problém menej. Jednoducho ho rozbalia. Zástancovia živých stromčekov majú najvyšší čas na nákup toho svojho. Na čo treba myslieť pri výbere?
Veľkosť
Rozhodnite sa, kam chcete stromček umiestniť. Podľa toho, či pôjde na zem, alebo na vysoký stôl a do rohu alebo do stredu miestnosti, budete vedieť, akú chcete výšku a či si potrebujete priplatiť vyššiu sumu za to, že je súmerný z každej strany.
Čerstvosť
Aby stromček vydržal čo najdlhšie krásny a živý, musí byť čerstvo odrezaný, ihličie musí pekne držať. Chyťte koniec konárika a potiahnite. Ihličie musí ostať na svojom mieste. Zdvihnite stromček niekoľko centimetrov nad zem a pustite ho tak, aby prudko dopadol na kmeň. Ihličie nesmie opadávať. Skontrolujte ihličie, skúste ho ohnúť. Ak sa zlomí, stromček bol zrejme zamrznutý, a to jeho krásny vzhľad tiež výrazne skráti.
Kmeň
Skúste vybrať stromček, ktorého kmeň sa vojde do vášho stojanu, aby ste ho nemuseli osekávať. „Najlepšie je stromček nedať ofrézovať. Ak sa ofrézuje, už nepije tak vodu,“ radí Michal Sulek z portálu abiesland.sk.
Ako sa oň starať
- Hneď pri kúpe si nechajte odstrániť 1 – 2 cm zo spodku kmeňa.
- Doma stromček nechajte pár dní na chladnom, pokiaľ možno neslnečnom mieste, napríklad na balkóne. Stromček nechajte len v sieťke, ak ho kúpite zabalený v ochrannej fólii, odstráňte ju.
- Stromček umiestnite do nádoby s vodou. Čerstvý rez zabezpečí, že stromček je schopný opäť nasávať vlahu.
- V deň, keď presúvate stromček do interiéru, je vhodné zopakovať spodný rovný rez kmeňa a postaviť stromček do stojana. Najvhodnejšie sú také, ktoré majú aj nádobu na vodu, aspoň na 4 litre.
- Vodu treba stromčeku počas sviatkov pravidelne dopĺňať.
Koľko stoja?
Ceny sa veľmi líšia, ale napríklad v obľúbenom hobby obchode dostanete jedľu dánsku Nordmann Gold 110 – 150 cm už od 11, - eur.
Veľký švédsky obchod s nábytkom ponúka stromčeky za 19,99 eura.