Hoci na každom mieste nájdete nejaké špecifiká, predsviatočné stánkové menu je od západu smerom na východ našej krajiny približne rovnaké. Nový Čas zisťoval, koľko zaplatíte v krajských mestách za klobásu, lokšu či varené víno a kde vám z vrecka vytiahnu najmenej peňazí.
Novinkou, ktorú si pre tohtoročné vianočné trhy osvojili takmer všetky väčšie mestá, je koncept „zero waste“, čiže snaha predchádzať vzniku odpadu. Na voňavý punč či varené víno si môžete zakúpiť šálku, ktorú si odnesiete domov ako suvenír, alebo ju odovzdáte a poplatok vám vrátia. Podobne začali trhovci používať aj kompostovateľné riady.
V hlavnom meste sa budete môcť nadýchať vianočnej atmosféry do 22. decembra. 100 stánkov ponúka nielen špeciality, ktoré podráždia vaše chuťové bunky, ale nájdete tu aj 24 predajcov remeselných výrobkov. V Košiciach budú vianočné trhy až do 6. januára. Súčasťou trhov aj tento rok bude anjelská kapustnica či predaj primátorského punču, z ktorého výťažok pôjde na charitatívne účely.
Najdlhšie hýrenie v Bystrici
V meste pod Urpínom sa tohtoročné vianočné trhy pretiahnu až do 2. januára a predsviatočnú atmosféru si môžete užiť najdlhšie - každý deň až do polnoci. Návštevníci si budú môcť pochutnať na grilovaných oštiepkoch, podpecníkoch či pečených gaštanoch.
Vianočné mestečko v Nitre bude otvorené do 23. decembra. „Bude pravá slovenská zabíjačka podľa starých receptúr z Požitavia. Náročnejší gurmáni si budú môcť pochutnať na vianočnom prasiatku, pečenom priamo pred očami návštevníkov na námestí,“ uviedla Ľudmila Synaková z mestského úradu. Ceny za pochutiny sa ale v jednotlivých krajských mestách líšia. Celkovo nám vyšla ako mesto s najpriaznivejšími cenami Trnava.