Zaujímavé je, že na odstrel medveďa, ktorý ľudí ohrozuje viac ako vlk, treba zvláštne povolenie. Ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva určili ročnú kvótu lovu vlka dravého od 1. novembra 2019 do 15. januára 2020. V jednom poľovnom revíri bolo pritom možné uloviť najviac dvoch. „Vlk je dravec, ktorý zabíja hospodárske zvieratá. V minulosti ohrozil aj génovú rezervu karpatského jeleňa,“ uviedol agrorezort.
Správa TANAP-u sa okamžite postavila proti odstrelu tejto šelmy. „Bezhlavé a argumentmi nepodložené vyhladzovanie vlkov bez snahy pochopiť ich nenahraditeľný význam v prírode sa v konečnom dôsledku vypomstí najmä človeku. Doteraz bolo na území Správy TANAP-u usmrtených 12 jedincov,“ uviedli na sociálnej sieti. Podľa nich je to pre jedno územie príliš veľká genetická strata a vlk je aj nenahraditeľným sanitárom lesa. V Chočských vrchoch ostali už len 2 tohtoročné mláďatá z celej vlčej rodiny a ich šanca na prežitie bez rodičov je veľmi malá. Správa TANAP-u bojovala proti odstrelu vlka na celom spravovanom území národného parku.
Ministerstvo pôdohospodárstva vo štvrtok oznámilo, že z dôvodu naplnenia stanovenej ročnej kvóty pre poľovnícku sezónu 2019/2020 zastavuje lov vlka dravého od 12. decembra vo všetkých poľovných revíroch u nás. Informoval o tom hovorca rezortu Vladimír Machalík. Kvótu tak naplnili o viac ako mesiac skôr ako naplánovali. Komu toto expresné strieľanie vlkov pomohlo?
Vystrieľali svorku, zostali len mláďatá
Z päťčlennej vlčej svorky v Chočských vrchoch ostali po poľovačkách už len dve tohtoročné mláďatá. Môžu mať okolo 8 mesiacov. „Ich šanca na prežitie bez rodičov je veľmi malá,“ upozornila zoologička Správy TANAP-u Erika Feriancová. Dodala, že prvého vlka odstrelili hneď v prvý deň povolenia 1. novembra a každé dva týždne zabili ďalšieho.
Vlk dravý
- Je veľmi plachý a ostražitý
- Pach zavetrí aj na 3 km
- Vo voľnej prírode sa dožíva 12 - 15 rokov
- Hmotnosť samca v dospelosti: 30 - 60 kg
- Výška v dospelosti: 66 - 80 cm
- V Tatrách trvale žije 4 až 5 vlčích svoriek
Koľko ich žije na Slovensku?
Poľovníci uvádzajú 2 000 až 2 200 kusov
Ochranári a experti uvádzajú 300 až 600 kusov