Reklama

Veľryba grónska je najdlhšie žijúci cicavec: Dožíva sa 268 rokov

Veľryba grónska je najdlhšie žijúci cicavec: Dožíva sa 268 rokov

Zdroj: getty images

Reklama

Vedci našli najdlhšie žijúceho cicavca! Niekde v moriach okolo Severnej Ameriky môže plávať veľryba, ktorá bola na svete ešte skôr, ako vznikli USA. Podľa Y - najnovších zistení sa totiž veľryby grónske môžu dožívať až 268 rokov. Spojené štáty vznikli pred 243 rokmi.

Konkrétne veľrybu grónsku, ktorá by mala 268 rokov, sa zatiaľ nájsť nepodarilo. Austrálski vedci sa k tomuto číslu dopracovali na zá­klade štúdia DNA. Skúmali 42 génov a chemické procesy, ktorými prechádzajú. Takto skúmali žijúce, ale aj vyhynuté druhy. Veľryba grónska sa tak stala oficiálne najdlhšie žijúcim cicavcom. Tvor žijúci v arktických vodách však bol známy dlhovekosťou už predtým. V roku 2007 našli jednu veľrybu, ktorá mala v tele 200 rokov starú harpúnu. Pri inej veľrybe grónskej zas na zá­klade analýzy aminokyselín z oka určili vek na 211 rokov.

VYHYNUTÉ ŽIJÚCE

Vedci upozorňujú, že ide o priemerné čísla na celý druh a nedá sa takto predpovedať dĺžka života konkrétneho jedinca. Veľmi zaujímavé je v tomto smere postavenie ľudí. Na základe DNA je totiž naša prirodzená doba dožitia iba 38 rokov. Toľko sa zrejme aj v dávnoveku dožívali naši predkovia. V súčasnosti sa však najmä vďaka zdravotnej starostlivosti a životospráve dožívame dvakrát toľko.

Autor: Nový Čas, bar

Súvisiace