V piatok to vyhlásili vyšetrovatelia Úradu vysokej komisárky OSN pre ľudské práva (OHCHR). Informovala o tom agentúra DPA.
"Na základe informácií zozbieraných OHCHR môžeme konštatovať, že od 18. októbra došlo k spáchaniu veľkého množstva vážnych narušení ľudských práv," napísali vyšetrovatelia vo svojej správe. Tím expertov z OSN, ktorý nedávno navštívil Čile, dospel k záveru, že
Vyšetrovatelia zdokumentovali taktiež 113 prípadov mučenia alebo neprimeraného zaobchádzania so zadržanými demonštrantami, ako aj 24 prípadov sexuálneho násilia voči ženám, mužom a mladistvým osobám, ktorých sa dopustili príslušníci polície a armády. Ako pripomína DPA, dolná komora čilského parlamentu odmietla ešte vo štvrtok návrh na odvolanie čilského prezidenta Sebastiána Piňeru v súvislosti s údajným porušovaním ľudských práv počas demonštrácií.
Čile začali v októbri otriasať najhoršie občianske nepokoje za celé desaťročia. Pôvodne študentský protest proti zvýšeniu cien cestovných lístkov v metre sa rýchlo vymkol spod kontroly a demonštrácie prerástli do násilia. Piňera v reakcii na nepokoje súhlasil nielen so zrušením tohto nepopulárneho opatrenia, ale aj so zvýšením minimálnej mzdy a dôchodkov, ako aj vyššími daňami pre bohatých. Tieto opatrenia však neupokojili demonštrantov a Piňera nakoniec súhlasil aj so zmenami ústavy.