Napísala to agentúra DPA. Nepodarilo sa prekonať najmä rozpory okolo trhu s emisnými kvótami, debata bola odložená na budúci rok.
Mnohé z takmer dvoch stoviek účastníckych delegácií dospeli k záveru, že absencia dohody je lepšia ako zlý kompromis, uviedla DPA. Účastníci konferencie schválili "krotké" vyhlásenie, v ktorom podľa agentúry Reuters všeobecne vyzvali štáty k vyšším ambíciám pri obmedzovaní emisií skleníkových plynov a k pomoci chudobným krajinám ktoré trpia v dôsledku klimatických zmien.
Obchodovanie s emisnými povolenkami je dôležité preto, lebo jednotlivé štáty tak môžu časť znižovania množstva skleníkových plynov aplikovať v zahraničí. Celosvetovo by sa tak malo množstvo skleníkových plynov znižovať rýchlejšie.
Čilská ministerka pre životné prostredie Carolina Schmidtová, ktorá klimatickú konferenciu OSN viedla, záverečné vyhlásenie odklepla úderom kladiva až v nedeľu dopoludnia - hoci pôvodne bolo naplánované na piatok. Ako poznamenala DPA, rokovania na svetových klimatických konferenciách sa doposiaľ nikdy tak výrazne nepredlžovali.
Súčasťou vyhlásenia sú podľa rakúskej verejnoprávnej stanice ORF len veľmi vágne formulácie. Schmidtová členom pléna pripomenula ich prísľub, že v roku 2020 vypracujú prísnejšie ciele na ochranu klímy na rok 2030.
Environmentálne skupiny a aktivisti obviňujú bohaté krajiny sveta, že v boji proti klimatickej zmene nepreukázali seriózne záväzky.