So svojimi tortami cestuje na domáce aj zahraničné súťaže, kde sa pravidelne umiestňuje na popredných miestach. Netradičnej záľube sa Spišiačka venuje približne dva roky. Pracuje ako dizajnérka interiérov, no keď bola na materskej, začala maľovať na textil a popritom synčekovi občas upiekla tortu, s čím jej pomáhala dcéra Ema (22). Neskôr sa jej pečenie tak zapáčilo, že začala vylepšovať postup a prišli aj prvé úspechy.
„Dôležitá je výzdoba torty, ktorá sa na korpus v podstate len uloží. Niekedy ju pripravujem aj niekoľko týždňov vopred. Závisí to od zložitosti. Modelovacie hmoty totiž musia vytvrdnúť,“ vysvetlila Iveta.
Figúrky či kvety jej dajú zabrať, no pracuje s dobre modelovateľnou hmotou - marcipánom, a vďaka tomu dosiahne tvary, aké potrebuje. „Nerobím ich veľa, lebo nemám čas. Napriek tomu som ich stihla už desiatky a veľa som aj prezentovala na súťažiach,“ doplnila Iveta, ktorá torty nepredáva.
Úspech aj za hranicami
Darilo sa jej aj na celoslovenskej cukrárskej výstave. „Vlani v Trenčíne som vyhrala! Vo Varšave som získala bronz,“ prezradila Košíková. Vytvorila aj sladkú dobrotu na motív šiat. „Využila som ľudový motív tradičného odevu z Torysiek, ktorý je pekne pestrý,“ dodala úspešná amatérska cukrárka s profesionálnymi vlohami dizajnérky, ktorej pochúťky sú tak pekné, že ich ľudia nechcú ani rozkrojiť, aby ochutnali.
Ako vyrába farebné pochúťky
„Zvyčajne sa nechávajú len figúrky a ostatné sa zje. Pri maketách sa vonkajšok doslova obhryzie,“ prezradila Spišiačka. Rada má rozprávkové motívy, no než začne, musí si najprv všetko poriadne rozvrhnúť. Dôležitý je najmä výber tvaru a následne si zvolí postup. „Torta by mala byť pekná, chutná a prežiť dopravu a aj celú oslavu či prezentáciu,“ s úsmevom uzavrela.