Oproti minulému roku musíme totiž z peňaženiek vytiahnuť vyše 5 percent viac. Zdražovanie neobišlo ani suroviny typické na prípravu vianočných sladkostí a jedál. Viac zaplatíme nielen za kapustnicu, majonézový šalát, ale aj za mäso a alkohol. Nový Čas za vás porovnal vianočný nákup pred rokom a dnes. Ako sa zmenili ceny dobrôt na štedrovečerný stôl a prípravu vianočného pečenia?
Vianočné sviatky predstavujú pre každého vyššie výdavky. Váš rozpočet zaťaží okrem kúpy darčekov a výzdoby aj príprava rôznych dobrôt nielen na štedrú večeru, ale aj na sviatočné voľné dni. Slovákov preto nepotešia údaje Štatistického úradu, podľa ktorých ceny potravín neprestali rásť ani v novembri. Najviac si medziročne priplatíme práve za jedlo a pitie. „V porovnaní s novembrom 2018 si na svoje konto pripísali najvýraznejší nárast potraviny a nealkoholické nápoje a to až o 5,3 %,“ zhodnotila Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.
V praxi to znamená, že za nákup potravín, za ktorý sme vlani zaplatili 100 eur, zaplatíme tento rok minimálne o 5 eur viac, t. j. 105 eur. Prirodzene, záleží na tom, čo z ponuky si vložíte do nákupného košíka. Položiek, ktorých medziročne cena poklesla, nie je príliš veľa. Zvyšovanie cien za mäso pred časom predpovedali spracovatelia mäsa. „Zvýšenie cien mäsa a mäsových výrobkov očakávame už od začiatku decembra a to na úrovni približne 10 až 12 %, v niektorých prípadoch môže ísť o zvýšenie ceny až o 20 %,“ povedala Eva Forrai, výkonná riaditeľka Zväzu spracovateľov mäsa. Štatistický úrad však ešte potrebné dáta za tento mesiac nemá k dispozícii, keďže mesiac sa ešte neskončil.
Prečo platíme viac
Jana Glasová, analytička Poštovej banky
Pod rast ich cien sa podpisuje hlavne vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch, príplatky za prácu v noci a cez víkendy a tiež silnejšia kúpyschopnosť obyvateľstva. Priaznivá situácia na trhu práce a rastúce mzdy vedú k tomu, že našinci si zo svojich zárobkov môžu dovoliť viac kúpiť. Silnejší dopyt následne ťahá nahor aj ceny potravín.
Cena mäsa porastie
Eva Forrai, výkonná riaditeľka Zväzu spracovateľov mäsa
Prognózy vývoja cien nie sú priaznivé ani pre rok 2020. Na základe vývoja celosvetovej situácie s africkým morom ošípaných, ZSM očakáva ešte ďalší nárast cien bravčového mäsa, pričom vzniknutú situáciu spracovateľom mäsa skomplikujú od 1. 1. 2020 ešte aj rastúce mzdové náklady na zamestnancov a už avizované zvyšovania cien energií.