Chystáte sa zaznamenať na fotografiách nebeské úkazy? Chcete sa o ne podeliť? Pošlite nám fotky aj s opisom na tip@novycas.sk!
Počas maxima možno vidieť desať meteorov za hodinu. Podmienky pre jeho pozorovanie budú výborné, pretože Mesiac bude tri dni pred novom. Meteorický roj súvisí s periodickou kométou Tuttle, ktorej obežná dráha trvá 13,6 roka. Minimálna vzdialenosť Zeme od dráhy kométy je až 15 miliónov kilometrov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.
„Meteorický roj bol objavený 22. decembra 1945 na Skalnatom plese astronómom Antonínom Bečvářom a jeho spolupracovníkmi. Radiant leží blízko Polárky. Pri objave počas štvrť hodiny okolo maxima bola frekvencia 88 meteorov za hodinu," priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Dodal, že za uplynulých 5 rokov intenzita roja opäť narastá.
Budúci rok bude od Nového roka do Troch kráľov na oblohe činný meteoretický roj Kvadrantidy s maximom aktivity v sobotu 4. januára. „Maximum roja je veľmi ostré, prevažná väčšina meteorov sa objaví v nociach 3./4. januára a 4./5. januára. V maxime, ktoré trvá len niekoľko hodín, je frekvencia až 45 meteorov za hodinu. Roj sa vyskytuje pravidelne každoročne, frekvencie v jednotlivých rokoch však dosť kolíšu," povedal Svoreň. Dodal, že dráha roja je nepresná a samotné meteory nie sú veľmi jasné, pozorovanie vyžaduje dokonalú tmu. Hovorí tiež, že budúci rok budú podmienky na pozorovanie priemerné, pretože ho bude čiastočne rušiť Mesiac.