Francúzsky prezident Emmanuel Macron ju v pondelok prijal. Agentúra AFP informovala, že Delevoye sa rozhodol odstúpiť, keďže nedokázal vysvetliť dve veľmi dobre platené aktivity v súkromnom sektore, ktoré zastával paralelne s prácou vo vláde.
Ako informoval spravodajský portál LCI, na takúto kumuláciu funkcií podľa zákona a francúzskej ústavy nemal právo, preto jeho prípad môže mať dohru až na súde, čo sa vyjasní až v stredu.Delevoye už avizoval, že peniaze, ktoré mu boli vyplatené, je ochotný vrátiť.
Vo vyhlásení pre AFP uviedol, že jeho dôveryhodnosť bola oslabená "násilnými útokmi" odborov a lídrov opozície, ktorí sa snažia zdiskreditovať vládnu reformu dôchodkov. Opozícia v reakcii na jeho demisiu uviedla, že podobne by mala byť stiahnutá aj dôchodková reforma, ktorej je spoluautorom.
Predstavitelia francúzskej vlády sa komisára pre dôchodkový systém zastávali. Podľa LCI poľutovanie nad jeho odchodom vyjadril aj generálny tajomník umiernených odborov CFDT Laurent Berger, podľa ktorého Delevoye veľmi dobre pozná postoje hlavných aktérov dôchodkovej reformy a ovláda problematiku penzijného systému.
Kancelária francúzskeho prezidenta uviedla, že Delevoye bude nahradený "čo najskôr." Prezident Macron však jeho demisiu prijal s ľútosťou, dodal Elyzejský palác.
Kontroverzná dôchodková reforma, ktorú minulý týždeň predstavil premiér Édouard Philippe, vyústila do ochromujúceho štrajku v doprave i v ďalších sektoroch, napr. v školstve, zdravotníctve či bezpečnostných zložkách. Napriek protestom vláda odmieta stiahnutie návrhu dôchodkovej reformy, pripúšťa však kompromis s odborármi.