Oproti chrípke je nachladnutie možno jednoduchšia záležitosť, ale aj tak nám vie život riadne strpčiť. A tak sa ho všetci chceme zbaviť čo najskôr. Určite pomôže, ak mu dobre porozumieme. Viete, ktoré informácie o prechladnutí sú mýtus a ktoré fakt?
Zákaz bozkávania
Bozkávanie, aspoň to pravé, francúzske, je viac-menej bezproblémové. Vírusy totiž prejdú sliznicou do žalúdka a tam ich zničí žalúdočná kyselina. Pozor si však dajte na túlenie a kontakt nosom, pretože prechladnutie je infekcia, ktorá sa prenáša nielen kvapôčkami, ale aj kontaktom.
Po troch dňoch už nemôžeme nikoho nakaziť
Výrok môže, ale nemusí byť pravdivý v závislosti od toho, aký typ vírusu v sebe máte. Je však pravda, že prvé dva dni sme najviac infekční. Nákazlivým sa stávame, keď začneme pociťovať prvé príznaky prechladnutia. Keď začnú príznaky ustupovať, aj vy ste menej infekční.
Papierové vreckovky sú najhygienickejšie
Teoreticky by to tak malo byť, lebo papierovú veckovku po použítí rovno aj vyhodíme, ale spravidla to neplatí. Ľudia si použitú vreckovku väčšinou strčia do vrecka nohavíc, kde sú vírusy pekne v teple a množia sa tam. Kto chce byť naozaj hygienický a nenákazlivý, mal by papierovú vreckovku po použítí zahodiť a umyť si ruky. Tip: pokiaľ používate látkové vreckovky, nezabudnite ich po opratí poriadne vyžehliť. Vysoká teplota zabije aj posledné bacily.
Najväčším lapačom vírusov sú kľučky dverí
Tak to bolo kedysi. Kľučky dverí stále prirodzene patria medzi najväčšie prenášače vírusov, rovnako ako aj vypínače či bankomaty, pretože ich všetci chytáme rukami. Ale časom sa medzi najväčšie roznášače vírusov dostali smartfóny. Štúdia dokázala, že až 30 % vírusov a mikroorganizmov sa na nás prenesie dotykom displeja mobilu. Je to preto, lebo mobily držíme blízko nosa a úst a vírusy tak prejdú do nášho tela cez oči, ústa a nos.
Ak kašlete a kýchate, máte si dať ruku pred ústa
Žiaľ, ničomu to nepomôže. Vírusy vám zostanú na ruke a vy ich šírite ďalej. Zo zdravotného hľadiska by bolo správnejšie, ak by ste používali pri kýchaní a kašľaní vnútornú stranu lakťa.
Požičaný sprej do nosa stačí poriadne umyť
Nech vám to ani nenapadne, nepomôže to! Každá osoba v domácnosti, nielen v práci, musí mať svoj vlastný sprej, inak by ste si vzájomne prenášali vírusy.
Čo najskôr treba nasadiť antibiotiká
Pri nachladnutí bez ďalších pridaných problémov sa antibiotiká ani nepredpisujú. Nenúťte k tomu lekára a rozhodnutie nechajte na ňom!
Prvé príznaky zvládnete aj doma, ale nie všetky
Katarína Šimovičová, detská lekárka
Prejavy u detí, keď treba navštíviť lekára, sú vysoké horúčky (od 38 °C), bolesti, prudký kašeľ, pri ktorom sa dieťa budí, zvracanie, hnačka, problémy s močením. Pri ľahších prejavoch tak tri až päť dní môže rodič vydržať aj s liečbou, ktorú si kúpi v lekárni, čiže lieky na teplotu, kašeľ, a tak.