Celé roky o nich mlčal, až sa napokon rozhodol priznať celý zoznam svojich obetí. S prokurátorom sa po novom dohodol na vine a treste, no stále zostáva otázne, či sa napokon nedostane na slobodu. Pred prokurátora ho do Martina priviezla policajná eskorta. Príchod bývalej hlavy banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia aj v budove okresnej prokuratúry.
Mafiánsky boss napokon uzatvoril dohodu o vine a treste, ktorá sa týka 16 vrážd z obdobia divokých deväťdesiatych rokov. Prokurátor upustil od uloženia súhrnného trestu, keďže Černák sa k skutkom priznal a už si odpykáva doživotný trest v leopoldovskej base, kam ho previezli v roku 2016 z Ilavy. „Stíhaný bol za 14 skutkov kvalifikovaných ako trestné činy vraždy a dva skutky kvalifikované ako trestné činy všeobecného ohrozenia, lebo vraždy vykonali nástražným výbušným systémom,“ priblížil prokurátor martinskej okresnej prokuratúry Martin Kováč.
Vďaka dohode môžu teraz pozostalí Černákových obetí po dlhých rokoch konečne požiadať o náhradu škody. Černákovi zostáva v platnosti doživotný trest odňatia slobody s tým, že po 25 rokoch za mrežami môže požiadať o podmienečné prepustenie. Keďže je zadržaný od konca roka 1997, v jeho prípade to bude možné najskôr v roku 2023. Dohodu ešte musí schváliť súd.
„Obvinený prijal v rámci dohody prokurátorom navrhnutý trest, v tomto prípade išlo o upustenie od uloženia súhrnného trestu. Taktiež prijal aj prokurátorom navrhnuté ochranné opatrenie, a to zhabanie vecí - piatich strelných zbraní. Zároveň s poškodenými uzatvoril dohodu o náhrade škody,“ doplnil Kováč.
Černák sa k vraždám dlho nepriznával, svoje mlčanie prelomil až po dvoch dekádach v roku 2015, keď z basy prehovoril o svojich zločinoch a začal spolupracovať s políciou. Vyšetrovateľom ukázal aj tajné hroby či označil ďalších spolupáchateľov nájomných vrážd.