Vyhovel tak návrhu prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá predĺženie moratória zo 14-tich na 50 dní napadla. Plénum ÚS zároveň prijalo návrh prezidentky na ďalšie konanie. Hlava štátu žiada posúdiť ústavnosť právnej normy. O pozastavení účinnosti informoval súd.
Napadnutý zákon sa vzťahuje už na najbližšie parlamentné voľby, ktoré budú 29. februára 2020. Prezidentka preto v podaní navrhla pozastaviť účinnosť ustanovenia z dôvodu možného ohrozenia informačného základného práva všetkých oprávnených voličov.
"Dnešné rozhodnutie ÚS SR vnímam ako pozitívny krok v prospech práva občanov na informácie a rovnako aj v prospech férovosti prebiehajúcej predvolebnej kampane," uviedla prezidentka, ktorá je o protiústavnosti zákona presvedčená.
Pôvodný zákon o volebnej kampani stanovoval 14-dňové moratórium na prieskumy, parlament však nedávno zákaz predĺžil na 50 dní. Prezidentka upozornila, že ak ÚS nepozastaví účinnosť ustanovenia, môže podľa nej dôjsť k ovplyvneniu kampane a v konečnom dôsledku aj volebných výsledkov.
V podaní dáva do pozornosti aj právo na informácie garantované ústavou. "Napadnuté ustanovenie neprípustným spôsobom obmedzuje právo každého slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie bez cenzúry a nespĺňa ústavou a dohovorom stanovené podmienky pre obmedzenie týchto práv," uvádza sa v návrhu.
ÚS prijal na ďalšie konanie aj návrh týkajúci sa zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice a návrh týkajúci sa zákona o výchove a vzdelávaní.