Z toho najviac, asi 10 miliónov kusov, tvoria dvadsaťkorunové bankovky. Vyplýva to z údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS). Na jedného obyvateľa Slovenska tak pripadá 3,4 kusa slovenských bankoviek v hodnote 391,60 slovenských korún. "Ak by sme zostávajúce slovenské bankovky poukladali za sebou, dosiahli by dĺžku 2507 kilometrov, čo je 1,5-násobok dĺžky hranice Slovenska. Celková plocha bankoviek je 170.920 štvorcových metrov, čo je veľkosť približne 16 futbalových ihrísk," vyčíslila NBS.
Slovenské bankovky sa z obehu či z domácností postupne vracajú. Za prvých 11 mesiacov tohto roka ich obyvatelia vrátili 44.000, v hodnote 25 miliónov slovenských korún. "Bankovky slovenských korún sa dajú vrátiť buď osobne v NBS alebo jej expozitúrach, alebo je možné ich do NBS poslať aj poštou, výmenou za eurá. Národná banka už mince slovenskej koruny nevymieňa," upozornila NBS.
Pokiaľ ide o eurobankovky, nové sú trvácnejšie ako tie zo staršej série. Najdlhšie bez opotrebovania vydrží dvadsaťeurová bankovka, v priemere asi 2,63 roka. Najmenej päťdesiateurovka, a to približne 2,11 roka. V tesnom závese za ňou je päťeurovka, ktorá vydrží 2,12 roka.
Neplatí to však pre vyššie nominálne hodnoty, akými sú stoeurová, dvestoeurová a päťstoeurová bankovka, ktoré sa aktívne nepodieľajú na hotovostnom peňažnom obehu a slúžia skôr ako uchovávateľ hodnôt. Preto sa na spracovanie do NBS nevracajú tak často. Bankovky z druhej série "Európa" vydržia dlhšie ako tie z prvej, pretože sú špeciálne lakované. Prvá séria sa opotrebovala výrazne skôr. Priemerná životnosť päťeurovej bankovky bola len 14,5 mesiaca a desaťeurovej bankovky 15,6 mesiaca, teda čosi viac ako rok. Náklady na tlač novej série sú teda výrazne nižšie.