Táto skutočnosť rozhorčila nielen samotného Lasicu, ale aj jeho manželku Magdu Vášáryovú (71), ktorá začala okamžite konať. Neváhala sa obrátiť na políciu, ktorá už celú vec prešetruje! Zneužili jeho známe meno a dobrosrdečnú povahu! Na zahraničnej stránke s názvom Immediate Edge sa pod menom Milana Lasicu snažili podvodníci získať finančnú čiastku od ľudí, ktorí netušili, že ide o podvod.
Celý podfuk sa týkal kryptomien a humorista nebol jediný, koho takto zneužili. Už v minulosti Nový Čas informoval, že terčom podvodníkov sa stal aj herec Tomáš Maštalír, či spevák a spisovateľ Branislav Jobus. Ten dokonca podal na polícii aj trestné oznámenie. Rovnako podrazili aj Milana Lasicu, ktorý na sociálnych sieťach zhodou okolností ani nie je. ,,Môj muž nemá vôbec sociálne siete. Nevie na tom ani robiť,“ povedala rozhorčenie Lasicova žena Magda Vášáryová.
Po tom, čo sa manželia dozvedeli od blízkych, že sa niekto snaží v mene Lasicu vytiahnuť z ľudí peniaze, okamžite sa Magda rozhodla konať. „Ja som okamžite išla podať trestné oznámenie za zneužitie identity na policajný zbor Nové Mesto v Bratislave,“ povedala pre Nový Čas nahnevane Vášáryová.
Zhrozený z celej situácie je aj samotný Lasica. „Som z toho veľmi nešťastný. Pretože ide o vyťahovanie peňazí od ľudí a treba takto na to reagovať. Nemám žiadne sociálne siete. Počítač na to nepoužívam,“ priznal zneužitý herec, ktorý dúfa, že sa táto nepríjemnosť vyrieši a polícia očistí jeho meno. Po tejto nepríjemnej skúsenosti sa rozhodla Magda všetkým Slovákom poslať dôležitý odkaz: „Preboha, ľudia, začnite používať zdravý a kritický rozum a nenechajte sa nachytať na takýto podvod!“
Zneužili aj Maštalíra
Rovnakú situáciu začiatkom roka zažil známy herec Tomáš Maštalír (42). Ten bol veľkou návnadou a vďaka obrovskej popularite pútal pozornosť ľudí. Podvodník v jeho mene tvrdil, že po bankrote vďaka tejto príležitosti zarobil z domu 2,3 milióna eur. Ďalšou z obetí podvodu bol hudobník Branislav Jobus (50), ktorého meno sa ocitlo v článku, podľa ktorého mal vraj zbohatnúť na kryptomene. Umelec hneď podal trestné oznámenie.
Ako sa brániť
Róbert Bános, advokát
Poškodená osoba sa môže brániť v civilnoprávnej rovine, a to podaním žaloby na ochranu osobnosti, na náhradu škody, žaloby na zdržanie sa konania, či na odstránenie nezákonného stavu. Rovnako má právo aj na nemajetkovú ujmu. Brániť sa môže i v trestnoprávnej rovine, pokiaľ došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na dva roky. K zneužitiu osobných údajov, ich mien, fotografií či profi lov známych osôb na sociálnych sieťach dochádza pomerne často, práve z dôvodu prilákania fanúšikov týchto osôb, a teda parazitovaním na ich mene a povesti.