TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) Zuzana Eliášová. Priblížila, že startup získal v roku 2019 aj grant z MZ SR na vývoj novej diagnostickej metódy pre neuroendokrinné nádory.
Úspech podľa rezortu zdravotníctva potvrdzuje objektivitu a transparentnosť hodnotiaceho procesu Vedeckej rady MZ SR a stratégiu rezortu zdravotníctva podporovať excelentné vedecké tímy a inovatívne projekty s najvyšším potenciálom aplikácie do klinickej praxi. Projekt MultiplexDX podporili sumou 250.000 eur.
"Vedecká rada MZ SR, ktorá je poradným orgánom ministra zdravotníctva zastúpenej slovenskými odborníkmi z akademického aj klinického výskumu, ako aj medzinárodne uznávanými expertmi zo Švajčiarska, Nemecka, Dánska, vyhodnotila projekt MultiplexDX ako jeden z najlepších v tzv. onko výzve v rámci napĺňania cieľov Národného onkologického programu, konkrétne Akčného plánu číslo 5 na podporu biomedicínskeho výskumu. Vo výzve uspel startup MultiplexDX s projektom vývoja nového diagnostického procesu a metódy pri neuroendokrinných nádoroch," uviedla riaditeľka Inštitútu výskumu a vývoja MZ SR Ivica Kvietiková.
Projekt predklinických skúšok diagnostického testu Multiplex8+ bol podporený maximálnou možnou čiastkou 2,5 milióna eur, pol milióna eur musí zabezpečiť z vlastných zdrojov. Diagnostický test zvýši presnosť diagnózy rakoviny prsníka z dnešných 50 až 70 percent na 98 percent.
"Našou stratégiou je podpora objektívne najlepších projektov a tímov, ktorí majú svetovú úroveň a najvyšší potenciál, aby sa ich aplikovaný výskum dostal do klinickej praxe. Inovatívna včasná personalizovaná diagnostika rakoviny prsníka, s ktorou prichádza MultiplexDX, môže signifikantne zlepšiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti a tým znížiť počet odvrátiteľných úmrtí na Slovensku aj vo svete," dodala Kvietiková.