Rozhodnúť sa pre zodpovednosť je jednoduché. Stačí sa len zamyslieť a pokúsiť sa nájsť spôsob ako zmenšiť spotrebu jednorazových plastov. Čo tak začať tým, že budeme opakovane používať len jednu a tú istú tašku na nákup? Ak je to pre niekoho ťažká úloha, môžeme sa inšpirovať firmami. Napríklad v Kauflande už od 1. januára nekúpite žiadnu jednorazovú igelitovú tašku. Motivuje tým svojich zákazníkov k tomu, aby siahli po taškách na viacnásobné použitie.
Ďalším spôsobom ako sa vyhnúť produkovaniu zbytočného plastového odpadu je nakupovať ovocie a zeleninu zodpovedne. Rovnako môžete pri nákupe ovocia a zeleniny použiť EKO sieťku z biobavlny namiesto mikroténových vreciek. Viete o tom, že ak by si všetci zákazníci Kauflandu zvolili na nákup ovocia a zeleniny nové EKO sieťky z biobavlny, ušetrilo by sa až 260 ton mikroténových vreciek?
Kauflandu záleží na životnom prostredí, sám si preto dal za cieľ znížiť svoju spotrebu plastov o pätinu, a to uzatvorením recyklačného cyklu plastov a zároveň obmedzením ich používania. Rozhodol sa vyradiť z predaja jednorazové plastové produkty, ako sú slamky, poháre, riady, príbor či tyčinky do uší, a začal ich nahrádzať ekologickejšími alternatívami. Okrem toho mení aj obaly svojich vlastných produktov. Zaviedol označenie Balené zodpovedne, ktoré znamená, že obaly sú buď minimálne na 30% z recyklovaných materiálov, alebo sú minimálne na 80% recyklovateľné. Len tieto malé opatrenia znížili záťaž na životné prostredie o takmer 78 ton plastového odpadu ročne.
Z toho vyplýva, že aj malými krokmi a zmenou nastavenia zvyklostí, dokážeme výrazne ovplyvniť stav životného prostredia. Veď rozhodujú činy. Buďme ich súčasťou.